Dlaczego warto czytać książki
INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE

10 powodów, dla których warto czytać książki

 

 

Nawet jeśli przeczytaliście tylko jedną dobrą książkę w swoim życiu, wiecie doskonale, co daje czytanie. Daje przede wszystkim niezrównaną przyjemność. Niestety dla dużej części ludzi codzienne nawyki czytelnicze koncentrują się wokół tweetów, czy aktualizacji na Facebooku. Jeśli więc jesteś jednym z ludzi, którzy nie mają zwyczaju regularnego czytania, zobacz koniecznie listę 10 dobrych powodów, dla których warto czytać książki.

Dlaczego warto czytać książki

1. Dają wiedzę

Jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy czytać książki, jest zdobywanie wiedzy. Książki to skarbnice wiadomości i bogate źródło informacji. Wszystko, co czytacie, wypełnia wasze głowy nowymi informacjami. Im więcej z kolei wiedzy macie, tym lepiej radzicie sobie z wyzwaniami, jakim kiedykolwiek będziecie musieli stawić czoła.

2. Poprawiają funkcjonowanie mózgu

Badania wykazały, że czytanie ma silny pozytywny wpływ na mózg. Mózg jest mięśniem i podobnie jak inne mięśnie w ciele, wymaga ćwiczeń, które utrzymują go silnym i zdrowym. Ludzie, którzy pochłaniają książki mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera. Czytanie jest zdrowe, podobnie jak sok pomarańczowy czy poranny trening, więc warto znaleźć na nie choć kilka minut każdego dnia.

3. Zmniejszają stres

Czytanie ma również pozytywny wpływ na nasze ciało i może złagodzić stres lepiej niż spacer czy słuchanie muzyki. Bez względu na to, jak dużo napięć macie w pracy, w osobistych relacjach lub innych niezliczonych problemach codziennego życia, wszystko to znika, gdy zatracicie się we wspaniałej historii. Dobrze napisana powieść może przenieść was do innego świata i sprawić, by całe napięcie uszło z waszego ciała.

4. Poprawiają pamięć

Za każdym razem, gdy czytacie książkę, musicie pamiętać o jej bohaterach, ich pochodzeniu, historii, osobowościach i wielu wątkach. To proste ćwiczenie pamięci, które sprawi, że będziemy cieszyć się nią przez długie lata.

5. Pobudzają wyobraźnię

Im więcej czytacie, tym bardziej rozwija się wasza wyobraźnia. Czytając pisemny opis wydarzenia lub miejsca, umysł jest odpowiedzialny za stworzenie tego obrazu w waszej głowie. To kolejne ćwiczenie mózgu, które może dać nam wspaniałe skutki w przyszłości.

6. Poszerzają słownictwo

Czytanie poprawia także wasze słownictwo. Im więcej czytacie, tym więcej słów zyskujecie, a one nieuchronnie trafią do waszego codziennego słownictwa. Podczas lektury można natknąć się na nowe słowa, zwroty czy wyrażenia.

Czytanie książek jest również niezbędne do nauki nowych języków. Dzięki nim zyskujemy pogląd na użycie słów w kontekście, co poprawia naszą płynność i w mowie i w piśmie.

7. Poprawiają umiejętności pisania

To idzie w parze z rozszerzeniem słownictwa: czytanie dobrych książek ma zauważalny wpływ na własne teksty. Tak jak artyści mają wpływ na kolejnych artystów, malarze posługują się technikami ustalonymi przez poprzednich mistrzów, tak samo pisarze uczą się tworzyć czytając dzieła innych. Tak więc, jeśli chcecie pisać lepsze teksty, czytajcie jak najwięcej możecie.

8. Poprawiają umiejętności komunikacyjne

Poprawa słownictwa i umiejętności pisania idzie w parze z rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych. Im więcej czytacie i piszecie, tym lepiej się komunikujecie. Zwiększenie zdolności komunikacyjnych polepszy wasze relacje z innymi ludźmi.

9. Poprawiają uważność i koncentrację

W naszym oszalałym świecie internetowym uwaga skupia się na milionie różnych kierunków jednocześnie. Możemy na przykład podzielić swój czas między pracę nad zadaniem, rozmowę z ludźmi przez Skype, sprawdzanie poczty e-mail, obserwowanie Facebooka i interakcje z kolegami. Taka wielozadaniowość może prowadzić do wysokiego poziomu stresu i niskiej wydajności. Kiedy czytacie książkę, cała wasza uwaga skupia się na jej treści. Wasze oczy i myśli są zanurzone w szczegółach historii. To skutecznie poprawia naszą koncentrację.

10. Motywują i inspirują

Życie jest pełne wyzwań. Przechodzimy w nim przez różne fazy i czasami niewielka motywacja może być bardzo pomocna. Czytanie inspirujących książek o doświadczeniach życiowych innych, może zmienić nasze życie. Fikcyjne postacie mogą być źródłem inspiracji, podobnie jak ludzie spotykani w prawdziwym życiu. Dobra lektura może dać nam wiele wskazówek pomagających w osiąganiu osobistych celów.

 

Dlaczego warto czytać książki

 

To teraz powiedzcie mi, jak często czytacie książki? Czekam na wasze komentarze 🙂