jak pisać bloga
BLOGOWANIE,  LIFESTYLE

18 wskazówek, jak ulepszyć swoje posty na blogu

 

Czy wiecie, że co pół sekundy powstaje nowy wpis na blogu? To ponad 175 000 nowych postów na blogach każdego dnia. Trochę przerażające, prawda? Istnieje wiele treści, które potencjalni czytelnicy mogą przeglądać. Dlatego naturalne jest, że chcecie wyróżnić swoje treści – przyciągnąć uwagę czytelników i zachęcić ich do powrotu. Oto moje najlepsze wskazówki, których nauczyłam się przez tych kilka lat, które pomogą Wam tak pisać bloga, żeby inni chętnie go czytali!

Jak sprawić, by posty na blogu były lepsze – 18 porad i wskazówek

1. Używajcie obrazów, aby rozbić zawartość

Czy wiecie, że posty z wyświetlanymi obrazami uzyskują 94% więcej wyświetleń niż te, które nie używają zdjęć? Są one nie tylko przyjemniejsze dla oka, ale mogą także wywołać emocje w czytaniu – zachwyt, nostalgię, radość… i zgadnij co? Wywołanie emocji oznacza, że ​​Wasze treści będą częściej udostępniane.

2. Bądźcie oryginalni, bądźcie sobą!

Nie ma nic bardziej ekscytującego dla czytelnika niż zobaczenie czegoś nowego, co nie zostało wcześniej napisane. Choć to w dzisiejszych czasach prawie nie możliwe – teraz praktycznie wszystko jest już opisane. Dlatego dobrze, abyście pozostali sobą w swoich tekstach. Tylko swoją osobowością możecie przyciągnąć czytelników i przekonać ich, że to właśnie Wasz blog warto czytać.

3. Czysty układ bloga

Czytelnik nie ogranicza się do samej treści wpisu na blogu – w rzeczywistości jest to jego niewielka część. Upewnijcie się, że Wasz blog jest przejrzysty, minimalny i nie jest obciążony zbyt dużą ilością reklam. Reklama jest drażliwym tematem dla niektórych – ale jeśli chcecie zarabiać na swoim blogu i macie ochotę na profesjonalne blogowanie, to oczywiście korzystajcie z tego. Po prostu nie można przesadzać – wrażenia czytelników powinny zawsze być na pierwszym miejscu.

4. Miejcie własną opinię, ale trzymajcie się pewnego poziomu

Ważne jest, aby mieć opinię i pokazać czytelnikom, własne spostrzeżenia, ale pamiętajcie, aby nigdy nie przekroczyć wyznaczonego poziomu. Chodzi mi o różnię między stwierdzeniem, że coś Wam się nie podoba, a całkowitym obsmarowaniem czegoś w internecie.

5. Udostępniajcie swoje posty w mediach społecznościowych

Jeśli nie udostępniacie każdego z nowych wpisów na blogu w mediach społecznościowych, tracicie zaangażowanie ogromnej ilości czytelników. Tracicie także lepsze pozycjonowanie. A jeśli chcecie zaoszczędzić czas – zainstalujcie wtyczki, które szybko umieszczą na portalach Wasze treści.

 

jak pisać bloga

6. Zarejestrujcie się w Bloglovin

Skoro mowa o udostępnianiu w SM i docieraniu do większej liczby czytelników, czy zarejestrowaliście się w Bloglovin? Jest to prawdopodobnie najlepsza platforma do promowania swoich postów i docierania do czytelników zainteresowanych Waszymi treściami. To także świetny sposób na odkrywanie nowych blogów.

7. Kończcie każdy post wezwaniem do działania

Chcecie stworzyć społeczność na swoim blogu? Twórzcie z nimi relacje! Poinformujch ich, że zależy Wam na tym, co mają do powiedzenia. Poprosić ich! Jest to tak proste, jak pozostawienie „daj mi znać, co myślisz w komentarzach poniżej” na końcu wpisu. To świetny sposób na uzyskanie opinii na temat posta i zbudowanie relacji z czytelnikami. W końcu to dzięki nim istnieją blogerzy.

8. Wklejajcie linki

Chcecie, aby Wasz post na blogu był bardziej użyteczny i udostępniany? Używajcie linków – zewnętrznych i wewnętrznych. W ten sposób czytelnik może wyruszyć na szlak do zdobycia pełnej wiedzy na interesujący go temat.

9. Tytuł jest okładką wpisu

Mówią, że nie oceniaj książki po okładce, ale bądźmy szczerzy – kiedy ostatni raz NIE ocenialiści prawdziwej książki po okładce? Pomyślcie w en sam sposób o swoich tytułach. Muszą one przyciągać czytelników, aby chcieli przeczytać więcej. Tytuły, które sugerują, że czytelnik coś zyska na czytaniu posta, są pewnym sposobem przyciągnięcie uwagi. Tylko dobrze się zrozumiejmy – nie mówię absolutnie o clickbaitach. To nieuczciwe i irytujące!

10. Ogarnijcie SEO

Z czasem SEO staje się dla blogera czymś naturalnym – zaczynacie pisać zarówno dla swoich czytelników, jak i dla wyszukiwarek. Im szybciej to ogarniecie tym szybciej ruch na Waszych blogach zacznie wzrastać.

 

jak pisać bloga

11. Nie za długo, nie za krótko

Często zdarza mi się dostawać od Was wiadomości z pytaniem: „jak długi powinien być post na blogu?”. Nie ma złotej zasady – ale ogólnie mówiąc, długość powinna być gdzieś pośrodku. Nie za krótki, żeby można było na chwilę się wciągnąć i nie za długi, żeby pozostał niedosyt i ta ochota powrotu po więcej.

12. Gdy brakuje motywacji…

Nie piszcie. Zróbcie sobie przerwę. Poczekajcie, aż poczujesz inspirację do pisania. Pisanie na siłę nie ma sensu- to wszystko, co powiem na ten temat.

13. Czytajcie inne blogi

Blogowanie nie jest konkurencją. Warto więc znaleźć dla siebie inspirację. Ale oczywiście róbcie to ostrożnie… ważne jest, aby zachować oryginalność i zapobiec kradzieży cudzych pomysłów. Czasami kilka słów lub jeden punkt jakiegoś tekstu na blogu może zainspirować Cię do napisania całego postu na ten temat. To idealne medium.

14. Znajdźcie swój styl

Każdy ma inny styl pisania, więc jedną z najważniejszych rzeczy do opanowania na początku kariery blogowej jest znalezienie własnego stylu. I myślę, że najlepszym sposobem na to jest po prostu bycie sobą. Piszcie tak, jakbyś rozmawiacie. Ta zasada sprawdza się chyba najlepiej.

15. Uczcie się na błędach, monitorując swoje statystyki

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co działa, a co nie działa, jest monitorowanie wyników i wyciąganie wniosków z własnych błędów. Mam nadzieję, że wszyscy macie już Google Analytics? 🙂 Jeśli nie, to kilka słów o nim. Jest to bezpłatne narzędzie, które ułatwia monitorowanie ruchu na blogu. Dzięki niemu dowiecie się, które posty są popularne, gdzie klikają czytelnicy i jak trafiają do Waszych postów na blogu.

 

jak pisać bloga

16. Czytajcie treści przed publikacją

Zwłaszcza na początku można przeoczyć bardzo dużo drobnych szczegółów. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest przygotowanie postu wcześniej i edytowanie go jeszcze przed publikacją – po prostu upewnicie się, że chcesz go udostępnić światu, że nie ma żadnych błędów i wszystko jest czytelne, przejrzyste, bezbłędne.

17. Po latach sprawdźcie swoje stare posty

Po dłuższym blogowaniu nagle poczujecie ochotę wrócić i spojrzeć na Wasz pierwszy, drugi lub siódmy post na blogu. Przygotujcie się na szok. Ale nie ma sensu usuwać postów, którym kiedyś poświęciliście tyle czasu i energii. Dużo lepszym wyborem będzie ich edycja. Drobne poprawki wystarczą, żeby pierwsze posty prezentowały się zdecydowanie lepiej.

18. Dobrze się bawcie!

Blogowanie powinno przede wszystkich sprawiać Wam dużo radości i stać się Waszą pasją. Te wskazówki są jedynie sugestiami do przeanalizowania. Nie próbujcie wdrażać ich wszystkich w życie od razu i na siłę. W końcu możecie wracać do tego posta, kiedy tylko będziecie mieli chęć. Zawsze będzie tu czekał, aby pomóc i poprowadzić Was przez blogową drogę!

 

Ciekawa jestem bardzo co dla Was jest najważniejsze do ulepszenia własnych postów. Albo na co zwracacie uwagę przeglądając bloga? Z przyjemnością poznam Waszą opinię!

 

Więcej moich porad związanych tym, jak pisać bloga, znajdziecie tutaj.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.