Jak pracować zdalnie
INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE

Jak pracować zdalnie, by robić to optymalnie?

 

Ostatnio większość z nas, chcąc nie chcąc, musiała przejść na pracę zdalną. Dla niektórych to chleb powszedni, innym jednak ciężko się przestawić. Ja dopiero kilka tygodni mam okazję pracować zdalnie, ale wydaje mi się, że zoptymalizowałam to maksymalnie. Jestem dokładnie tak samo wydajna jak spędzając czas w biurze. Jak to zrobiłam? Sprawdźcie moje metody na optymalizację zdalnej pracy.

Jak pracować zdalnie

1. Wstań wcześniej

Podczas pracy w biurze poranne dojazdy pomagają nam się obudzić i poczuć gotowość do pracy, zanim dotrzemy do biurka. Jednak w domu przejście z poduszki na komputer może być znacznie bardziej kłopotliwe. Dlatego lepiej wstać godzinę wcześniej, trochę się poruszać, wziąc prysznic i przygotować sobie śniadanko. Do momentu rozpoczęcia pracy będziecie już dobrze obudzeni i nie pozwolicie, by poranna ospałość osłabiła Waszą motywację.

2. Przygotuj się jak do biura

Pracując w domu, starajcie się robić wszystko to, co musisz zrobić, aby przygotować się do pracy w firmie: wykąpcie się, ubierzcie i zaparzcie kawę. Praca w pidżamie na pewno nie jest dobrym wyjściem. Nie dość, że cały dzień będziecie czuli się jak podczas leniwego weekendu, to w razie nieoczekiwanej video rozmowy czeka Was mnóstwo stresu. Pracy w pidżamie mówimy stanowcze nie!

3. Stwórz sobie miejsce do pracy

To, że nie pracujesz w biurze, nie oznacza, że ​​nie możesz mieć biura. Zamiast zajmować miejsce na kanapie, stwórzcie sobie porządne miejsce do pracy. Najważniejsze by było one komfortowe i wygodne, zaopatrzone we wszystko, co niezbędne do pracy. A jeśli przy okazji będzie ładne i estetyczne to na pewno tylko umili Wam dzień.

 

Jak pracować zdalnie

4. Nie włączaj telewizora

Wiem, że na początku wydaję się, że telewizja w niczym nie przeszkadza, ale to nie prawda. Mnie zaczęła rozpraszać dosłownie po kilkunastu minutach. Od razu zaczęło mi się lepiej pracować, kiedy wyłączyłam tv. Zamiast tego wybrałam cichą muzykę, nie przeszkadzała, nie rozpraszała, a dzięki niej dzień pracy minął zdecydowanie przyjemniej. 

5. Wytłumacz domownikom, że jesteś w pracy

To, że pracujecie w domu, nie oznacza, że ​​jesteście w domu. Każdy powinien to zrozumieć. Jeśli non stop ktoś będzie czegoś od Was chciał, zdecydowanie ciężej przyjdzie Wam się skupić na pracy.

6. Rób sobie przerwy

Praca w domu powinna być jak praca w biurze, a więc przerwy są wskazane. Wiem, że na początku wydaje się, że żadnych przerw nie potrzeba, ale po kilku godzinach ciągłej pracy przy monitorze, Wasze oczy będą okropnie zmęczone. Lepiej pozwolić im trochę odpocząć, zrobić sobie kawę albo przewietrzyć się na balkonie. Ważne, żeby co jakiś czas wstać od biurka i trochę się rozruszać. Oczywiście trzeba również zrobić sobie przerwę na posiłki.

 

Jak pracować zdalnie

7. Stwórz listę zadań

Nie wiem jak Wam, ale ja muszę mieć wszystko spisane, żeby jak najoptymalniej realizować swoje zadania. Nie dotyczy to tylko pracy, ale praktycznie każdego aspektu mojego życia. Mam listę na każdy dzień, żeby mieć wszystko pod kontrolą i poczucie, że zrobiłam wszystko co było do zrobienia. Mam też listę zadań w pracy, bez której nie zaczynam swojego dnia.

 

A Wy macie własne sposoby, aby zoptymalizować pracę w domu? Dajcie znać koniecznie, na pewno Wasze uwagi przydadzą się nie jednej osobie!