jak zacząć pisać bloga
BLOGOWANIE,  LIFESTYLE

Podstawy blogowania, czyli od czego zacząć pisanie bloga?

 

 

Ostatnio coraz częściej zdarza mi się dostawać od was maile z pytaniem – jak zacząć pisać bloga? Nie jestem w tej kwestii ekspertem, sama piszę bloga raptem od trochę ponad roku. Wiem jednak, że na początku to wszystko stanowiło dla mnie ogromny problem, zwłaszcza, że nie miałam w naszym otoczeniu nikogo, kto mógłby pomóc. Postanowiłam więc opublikować ten przewodnik, aby pomóc wam zrozumieć podstawowe kwestie dotyczące blogowania. Myślę, że z nim krok po kroku uda wam się rozpocząć swoją blogową przygodę.

Zastanów się o czym pisać

Jeśli czytacie ten post, to są ogromne szanse, że dobrze wiecie o czym chcecie pisać. Jeśli jednak nie jesteście pewni, musicie się zastanowić co lubicie, co was interesuje, w czym jesteście naprawdę nieźli i czy potrafilibyście napisać o tym 30 indywidualnych artykułów na bloga. To niezbędne, aby upewnić się, że jest to temat, którego na początku możecie się trzymać. Potem oczywiście można powoli rozszerzać dostępne kategorie.
Nie martwcie się, jeśli nie jesteście ekspertami, w wybranej na główny temat bloga, dziedzinie. To właśnie dzięki blogowaniu, poszerzaniu horyzontów i ciągłej nauce, macie szansę stać się nimi w przyszłości.

 

Wybierz nazwę dla Twojego bloga

Jeśli macie już w głowie nazwę dla bloga, to świetnie. Jeśli jednak nie, to trzeba będzie trochę pogłówkować. Usiądźcie z kartką papieru i długopisem i przez pół godziny zapisujcie wszystkie pomysły jakie przyjdą wam do głowy. Możliwości macie wiele – wasze nazwisko, tematyka, jakieś skojarzenie. Ważne, aby nazwa była osobista, atrakcyjna, łatwa do zapamiętania i żeby zachęcała do odwiedzin. Pamiętajcie, że kiedy zbierzecie już czytelników, którzy przyzwyczają się do wybranej przez was nazwy, to ciężko będzie ją zmienić. Poproście więc najlepiej o opinię kogoś z waszego otoczenia.

Zarejestruj domenę

Jeśli nazwa dla bloga już wybrana, trzeba teraz sprawdzić, czy jest ona dostępna, a następnie ją wykupić. Cena takiej domeny za pierwszy rok to około 10 zł. Kolejne lata są już droższe, ale po pierwszym roku będziecie wiedzieli, czy chcecie kontynuować blogowanie i czy warto w nie inwestować.

Oczywiście można również założyć bloga np na Bloggerze i za domenę nie płacić wcale. Ale warto, bo 10 zł to nie jest dużo, a blog od razu prezentuje się o wiele bardziej profesjonalnie.

Wybierz hosting dla bloga

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, gdzie będziecie trzymać swojego bloga. Ułatwię wam to zadanie – najlepszą platformą blogowania jest WordPress.org, używany przez ponad 78 milionów blogerów. Wiąże się to jednak z wykupieniem dla bloga hostingu. A te są bardzo różne. Na początku miałam hosting w az.pl, niestety to chyba najgorszy wybór z możliwych. Dziś mam hosting w zenbox.pl i jestem zachwycona. Rewelacyjne podejście do klienta i żadnych problemów. Cena hostingu to około 300 zł rocznie.

Można oczywiście prowadzić także bloga za darmo na platformach takich jak Blogger czy WordPress.com. Ten drugi zdecydowanie odradzam. Z Bloggerem nigdy nie miałam do czynienia, ale opinie ma całkiem dobre. Słyszałam jednak niestety, że ma bardzo mało szablonów, wtyczek i jest mniej atrakcyjny. Poza tym to nigdy nie będzie do końca wasz blog, tylko właściciela platformy. Ale jest darmowy. Wybór jak zawsze należy więc do was.

Wybierz szablon i zainstaluj najważniejsze wtyczki

Macie już swojego bloga postawionego na WordPressie. O ile sam wybór i personalizacja szablonu to kwestia tylko i wyłącznie waszego gustu i poczucia estetyki (tylko błagam – nie białe litery na czarnym tle, bo tego się czytać nie da), o tyle instalacje najważniejszych wtyczek to sprawa bardzo ważna.

Yoast SEO

Jest to jedna z najważniejszych wtyczek WordPress. Pomoże skonfigurować waszą witrynę w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć jej pozycję w wyszukiwarkach i generować z nich ruch.

WP Super Cache
Ta wtyczka jest doskonała do przyspieszania pracy w programie WordPress. Dzięki kompresji stron i zapisywaniu w pamięci podręcznej, można zmniejszyć czas ładowania strony. To dobra praktyka w celu zapewnienia
lepszej obsługi użytkownika.

WP Backup
Najgorsze, co mogłoby się wam przydarzyć, to stracić wszystkie posty z bloga. Tu z pomocą przychodzi WP Backup – wtyczka, która automatycznie zapisuje wszystkie posty tak często, jak sobie tego życzysz.

Załóż profile bloga w mediach społecznościowych

To absolutnie konieczne. Nie musicie być wszędzie, ale moim zdaniem Facebook to podstawa. Sami wiecie najlepiej, z jakich SM korzystacie na co dzień, z którymi jesteście już obyci i gdzie dobrze funkcjonujecie. A potem wstawcie koniecznie odnośniki do nich w widocznym miejscu swojego bloga.

Pisz, pisz, pisz

Ja wiem, że blogowanie wydaje się łatwe, ale początki mogą okazać się trudniejsze, niż się spodziewacie. Z biegiem czasu jednak będzie to wam przychodziło coraz łatwiej. Ważne, żebyście pisali jak najczęściej. Dziś już wiem, że ja pisałam zdecydowanie za mało. Absolutne minimum to 2 artykuły w tygodniu. Najlepiej opatrzone ładnymi zdjęciami, napisane przejrzyście i czytelnie. I bądźcie cierpliwi – czytelnicy w końcu się zjawią!

 

jak zacząć pisać bloga

 

Mam nadzieję, że przebrnęliście przez powyższe punkty i udało wam się założyć upragnionego bloga. Gratuluję wam serdecznie, ale to dopiero początek. Teraz trzeba będzie jeszcze ogarnąć Google Analytics, podstawy SEO i oczywiście zająć się promocją waszego bloga. A o tym będziecie mogli przeczytać w kolejnych artykułach.

Wszystkie moje wpisy dotyczące blogowania – znajdziecie tutaj.

 

A jeśli już macie własnego bloga, to dajcie znać jak wyglądały wasze początki. U mnie, mam wrażenie, że zakładanie bloga trwało w nieskończoność i wydawało mi się czarną magią 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz