zakynthos przewodnik
GRECJA,  PODRÓŻE,  PORADNIKI,  PORADY,  ZAKYNTHOS

Zakynthos – porady praktyczne

 

Malownicza wyspa Zakynthos, nazywana również Zante, jest trzecią co do wielkości wyspą grecką i jedną z najczęściej odwiedzanych przez Polaków wysp greckich. Panuje na niej klimat subtropikalny, co oznacza, że występują tu dwie pory roku – upalne i suche lato, oraz deszczowy okres wiosenno-jesienny. Jeśli dodać do tego wspaniałe widoki i przepiękne plaże, nikogo nie powinno dziwić, że przyciąga tak wiele osób. Zobaczcie, jak się na nią dostać, gdzie spać i jak się po niej poruszać.

Dojazd na Zakynthos

Na Zakynthos z Polski nie latają regularne linie lotnicze. Na wyspę można się dostać jedynie lotem czarterowym z biura podróży. W większości przypadków bardziej opłaca się jednak wykupić całą wycieczkę, niż sam bilet, bo za tydzień all inclusive na wyspie w sezonie zapłacimy od 2.000,00 zł.

Innym sposobem dotarcia na wyspę jest przelot do Aten, skąd latają już samoloty na Zante (czas przelotu – około 45 minut). Na wyspę można także dopłynąć statkiem z Pireusu lub innych greckich wysp.

Poruszanie się po wyspie

Zakynthos ma dobrze rozwiniętą sieć dróg. Prawie wszędzie można dojechać drogami utwardzonymi, a główne szlaki są stosunkowo szerokie i w dobrym stanie. Większość dróg na Zakynthosie jednak, to kręte serpentyny, często dość wąskie, ale nadal uważam, że bezpieczne. My jeździliśmy autem po całej wyspie i nie mieliśmy najmniejszych problemów. To rozwiązanie polecam wam najbardziej, bo wyspa jest mała i w ciągu kilku dni dacie radę dotrzeć do każdego jej zakątka. Cena wynajmu auto to około 30 EUR za dzień.

 

zakynthos przewodnik

 

Komunikacja publiczna na wyspie skierowana jest raczej do jej mieszkańców, niż do turystów. Połączenia są rzadkie i realizowane tylko między największymi miejscowościami., a godziny wywieszone na przystankach (o ile w ogóle są) z reguły nie są aktualne. Do największych atrakcji wyspy, takich jak Zatoka Wraku, dojazd komunikacją jest praktycznie nierealny.

Ostatnią możliwością zwiedzania wyspy są lokalne wycieczki fakultatywne. Oczywiście wiążą się one z najwyższą ceną. Jeśli jednak lubicie takie rozwiązania, na Zante znajduje się Polskie Biuro Podróży – Magic Tours, które mogę polecić.

Noclegi

Na Zakynthosie hoteli jest mnóstwo, więc jest w czym wybierać. My wybraliśmy hotel Zante Maris.  To świetne miejsce, żeby odpocząć. Piękne położenie przy piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do morza. Pokoje bardzo czyste, nie ma się do czego przyczepić. Basen duży i ze słodką wodą. Obsługa niesamowicie miła, pomocna i uśmiechnięta. To kameralny obiekt, z wyżywieniem all inclusive, bardzo smacznym i odpowiednio różnorodnym. Codziennie wieczorem odbywały się animacje, można było się fajnie pobawić, kiedy nie mieliśmy już siły, żeby wychodzić na miasto. Niestety nie można go rezerwować póki co na bookingu, ale może coś się zmieni, więc linkuję. W ofertach biur podróży również nie mogę go znaleźć, ale w sezonie pewnie się pojawi.

 

zakynthos przewodnik

 

Kiedy jechać

Na Zakynthosie najlepszy (i zarazem najbardziej oblegany) sezon rozpoczyna się od połowy czerwca i trwa do połowy września. Poza okresem wakacyjnym, kiedy panuje największy tłok, jest już znacznie luźniej, więc wydaje mi się, że wybranie się na wyspę w maju i październiku będzie również dobrym pomysłem. Jeśli samo zwiedzanie i odpoczynek wam wystarczy i potraficie obejść się bez kąpieli, to również mniej gorący kwiecień i listopad powinny wam przypaść do gustu.

 

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczeń

13

luty

14

marzec

16

kwiecień

19

maj

24

czerwiec

28

lipiec

31

sierpień

31

wrzesień

28

październik

23

listopad

18

grudzień

15

Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczeń

7

luty

8

marzec

8

kwiecień

12

maj

16

czerwiec

20

lipiec

23

sierpień

22

wrzesień

19

październik

15

listopad

12

grudzień

9

Temperatura wody [°C]:
styczeń

14

luty

14

marzec

14

kwiecień

16

maj

18

czerwiec

21

lipiec

22

sierpień

23

wrzesień

22

październik

21

listopad

18

grudzień

16

Liczba godzin słonecznych [h]:
styczeń

5

luty

5

marzec

6

kwiecień

7

maj

8

czerwiec

10

lipiec

12

sierpień

11

wrzesień

9

październik

7

listopad

4

grudzień

4

Bezpieczeństwo

Na Zakynthos z całą pewnością spędzicie urlop bezpiecznie. Wyspa jest bardzo przyjazna turystom, ale standardowo rozsądek trzeba zachować zawsze. Bagaż, pieniądze oraz dokumenty mogą stać się przedmiotem kradzieży, dlatego zdecydowanie trzeba na nie uważać.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro (EUR) sprawdź kurs waluty tutaj.
 • Przepisy wizowe – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
 • Czas lokalny: czas polski
 • Czas przelotu: 2:30 h.
 • Język: grecki
 • Gniazdka elektryczne: jak w Polsce

Przydatne słówka i zwroty

 • Dzień dobry – kalimera
 • Dobry wieczór – kalispera
 • Do widzenia – andio
 • Cześć – ja su
 • Tak – ne
 • Nie – óchi
 • dziękuję – efcharisto
 • proszę – parakaló
 • przepraszam – signómi
 • gdzie jest…? – pu ine…?
 • hotel – ksenodochio
 • toaleta – toualeta
 • bilet – isitirio
 • autobus – leoforio

 

zakynthos przewodnik

 

Mieliście okazję odwiedzić Zante? A może się tam wybieracie? Ja bardzo gorąco polecam, bo to niezwykle malownicze miejsce, pełne pięknych plaż, bajkowych widoków i rajskiego klimatu! Czego chcieć więcej na wakacje?

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.