INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE

Myśli, które oddalają Cię od szczęścia

 

 

Zawsze wszystko ma początek w naszych głowach. Nasze myśli mają niezwykłą moc. Mogą nas zarówno znacznie przybliżyć, jak i oddalić od szczęśliwego życia. To, o czym myślimy, wpływa na to jak postrzegamy świat i samych siebie. Poznaj najczęstsze nawyki myślowe, które skutecznie utrudniają nam życie i sprawdź, czy dostrzegasz któryś u siebie.


Najczęstsze myśli, które mogą skutecznie utrudnić Ci życie

 

1. Negatywne nastawienie

Nic nie utrudnia życia bardziej niż negatywne myślenie. A przecież to, o czym myślimy wpływa na nasze uczucia i działanie. Zdarza Ci się myśleć „jestem w tym fatalny”, „na pewno nie dam sobie rady”? Chyba każdy choć raz miał w głowie taką myśl. Zacznij więc traktować się lepiej i przestań sam siebie dołować. Przecież takie nastawienie każdemu może odebrać siły do działania. Zamiast tego podnoś się na duchu myśląc pozytywnie, opracuj plan działania i pamiętaj, że możesz wszystko. Bo jak nie Ty to kto? 🙂

 

2. Czytanie w myślach innych

Jak często zdarza nam się wyciągać pochopne wnioski, na temat intencji innych ludzi? Wydaje Ci się, że takie myślenie pozwoli Ci trafniej ocenić sytuację i zmienić swoje zachowanie? Nic bardziej mylnego! Myślenie w ten sposób prędzej zaszkodzi niż pomoże. Zamiast być sobą, ciągle będziesz próbował odgrywać jakiejś roli. A przecież doskonale wiesz, że nie możesz być pewny, o czy myślą inni.

 

3. Życie przeszłością i przyszłością

Zdarza Ci się rozpamiętywać żale z przeszłości i przeżywać wciąż od nowa te same emocje? A może myślisz tylko o tym, jak potoczy się Twoja przyszłość? Ten drugi tok myślenia oczywiście jest dobry i potrzebny, ale nie może zajmować większości twojego czasu. Bo przecież tu i teraz to jedyny, niepowtarzalny moment, który możesz bezpowrotnie stracić. Aby być szczęśliwym musisz nauczyć się doceniać chwile, zamiast snuć w głowie myśli o tym co było i o tym co będzie.

 

4. Porównywanie się z innymi

Porównywanie się do innych to najkrótsza droga do zabicia w sobie optymizmu. Na świecie żyje tak wielu ludzi, że zawsze znajdzie się ktoś piękniejszy, mądrzejszy, bogatszy, czy lepiej zorganizowany od Ciebie. Trzeba się z tym pogodzić i żyć dalej, rozwijać się i realizować swoje cele. Naprawdę dysponujesz takim nadmiarem czasu, że poświęcasz go na innych, zamiast skupić się na sobie?

 

5. Stawianie sobie zbyt dużych wymagań

Będę świetną żoną, matką, w pracy zawsze będę najlepsza, mój dom będzie lśnił czystością,  będę codziennie gotować świeże, zdrowe posiłki, chodzić na siłownię… No wybacz, ale to się raczej nie uda, bo Twoja doba ma tylko 24 godziny. Oczywiście z dobrą organizacją można wszystko jakoś pogodzić, ale ważne żeby nie przesadzać. Stawianie przed sobą zbyt wielu zadań, sprawi tylko, że będziesz sfrustrowany, jeśli nie uda Ci się im podołać. Wyluzuj troszkę. Świat się nie zawali jak raz na jakiś czas nie posprzątasz, czy zjesz na mieście.

 

6. Obwinianie i krytykowanie siebie

Ten punkt wpływa wyjątkowo mocno na niszczenie poczucia własnej wartości. Oczywiście można, a nawet trzeba być wobec siebie trochę samokrytycznym, ale wszystko w granicach rozsądku. Ciągłe podcinanie sobie skrzydeł sprawi, że będziesz bał się popełnić błędy, a to oddali Cię od samoakceptacji i, co za tym idzie, od poczucia szczęścia. Zamiast się obwiniać, postaraj pogodzić się z tym, co się stało. Zamiast krytykować, skup się na rozwoju i osiągnięciu celów. Wynoś mądrości ze swoich błędów. Pamiętaj, że każdy je popełnia i to one kształtują nas jako ludzi.

 

 

A Ty zauważasz któryś z tych nawyków u siebie? A może chcesz dodać coś do listy? Pisz śmiało, bo świadomość istnienia takiego problemu, to pierwszy krok do jego rozwiązania!

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.