INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  PODRÓŻE,  POLSKA,  POLSKIE PODRÓŻE

Za co kochamy Polskę? 10 najważniejszych rzeczy!

 

Często w naszych podróżniczych planach i marzeniach uwzględniamy miejsca bardzo odległe i mało dostępne. Zapominamy za to o tych, które są nam najbliższe. Niejednokrotnie niestety, mi także zdarzało się o nich zapomnieć. A przecież tuż obok nas jest tyle niesamowitych miejsc, które tylko czekają, aby je odkryć. Nasz kraj jest tak niesamowity i tak różnorodny, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zresztą mamy o wiele więcej powodów, aby kochać Polskę!

1. Za wspaniałe, wielkie miasta

Największe polskie miasta, z przepięknymi starówkami, wyjątkową architekturą i niepowtarzalnymi zabytkami. Od wspaniałego, królewskiego Krakowa, przez Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Bydgoszcz czy Warszawę. Wszystkie zupełnie inne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Każde urzeka czymś zupełnie innym. Każde ma swój urok, klimat i wspaniałe atrakcje.

 

za co kocham polskę

 

2. Za równie zachwycające miasteczka

Małe miasteczka są wspaniałe. W każdym województwie znajdziemy wiele mniejszych miast, które wyglądają zjawiskowo. Żeby wymienić wszystkie musiałabym wpisać tutaj przynajmniej pół polski 🙂 Większość z nich ma zachwycające, klimatyczne ryneczki, w których miło spędzić czas zarówno w jednej z restauracji, jak i na długim spacerze. Jedno z nich poznasz tutaj.

 

za co kocham Polskę

 

3. Za sielskie, anielskie wioski

Urzekające miejsca z duszą i tradycją czyli polskie wsie to niezwykłe oazy spokoju. Czarują naturalną prostotą i sięgają do korzeni swojego regionu. Tam panuje zupełnie inne życie, tak, jakby czas płynął wolniej. Są idealne, aby odetchnąć od zgiełku wielkich miast. Niezastąpione miejsca, aby najlepiej poznać kulturę danego regionu.

PS. A kto z was widział piękne, folklorystycznie malowane Zalipie? 🙂

 

za co kocham Polskę

 

4. Za różnorodne krajobrazy

Morze, wydmy, jeziora, góry, doliny, lasy, dziewicze puszcze. Różnorodność polskich krajobrazów zachwyci każdego. Ponad 700 km wybrzeża, przy którym pełno plaż ze wspaniałym, złotym piaskiem, wydm, torfowisk i lasów. Wspaniałe góry zarówno te wysokie jak i niższe z wieloma szlakami, dostępnymi dla każdego. Piękne tereny leśne, parki narodowe i krajobrazowe. Przejrzyste jeziora i wspaniałe rzeki. Każdy znajdzie tu to, co lubi najbardziej.

 

za co kocham Polskę

 

5. Za wspaniałe zamki

Pełne tajemnic miejsca, które były świadkami najstarszej historii. W Polsce mamy ponad 400 zamków. Oczywiście większość z nich to tylko ruiny, jednak wiele zachowało się w bardzo dobrym stanie. Zamek Moszna, Czocha, Książ, Ogrodzieniec, Zamek w Malborku, w Gołuchowie czy Królewski Zamek Będziński to wspaniałe i przepiękne miejsca, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy.

 

za co kocham Polskę

 

6. Za liczne uzdrowiska

Na terenie naszego kraju znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych o wyjątkowym klimacie i wspaniałych walorach przyrodniczych. Posiadają one także naturalne bogactwa, takie jak wody mineralne czy termalne, borowiny oraz sole. Takich miejsc mamy w Polsce blisko 50. Są idealne na relaks i odpoczynek, na przykład wtedy, kiedy łapie nas jesienna depresja.

 

za co kocham Polskę

 

7. Za 4 pory roku

Skoro już przy jesieni jesteśmy, to nie musi być ona wcale depresyjna. Wspaniała polska, złota jesień, kiedy drzewa stają się żółte, pomarańczowe i czerwone, a świat wygląda bajecznie. Tak samo zresztą jak w pozostałe pory roku. Kiedy zimą wszystko pokrywa biały puch, jest tak czysto, jasno i magicznie. Wiosną, kiedy świat budzi się do życia. Wszystko wokół kwitnie, robi się coraz cieplej. Latem, podczas gorących weekendów, które spędzamy nad brzegiem jeziora, rzeki czy morza i możemy chłodzić się w przyjemnie orzeźwiającej wodzie. Albo kiedy siedzimy do późna w ogródku, na działce czy w ulubionej knajpce. Każda pora roku ma w sobie coś innego i wspaniałego. Wystarczy tylko to dostrzec i docenić.

 

za co kocham Polskę

 

8. Za podziemie

Czyli kopalnie, sztolnie i jaskinie, których również nam nie brakuje. To wspaniałe doświadczenie odkrywać tak fascynujące miejsca. Do najbardziej znanych należą niewątpliwie: Kopalnie soli w Wieliczce i Kłodawie, Obiekt Włodarz, Kompleks Osówka, Jaskinia Raj czy Niedźwiedzia.

 

za co kocham Polskę

 

9. Za możliwość uprawiania wielu sportów

Dzięki naszemu klimatowi i wspaniałemu ukształtowaniu terenu, mamy świetne warunki do uprawiania wielu sportów. Jazda na nartach, snowboardzie albo łyżwach zimą. Latem nad morzem mamy wspaniałe warunki do windsurfingu i kitesurfingu. Wspaniałe trasy kajakowe na tych bardzo spokojnych lub rwących rzekach. To zaledwie niewielka część możliwości, jakie oferuje nam nasz kraj. A w końcu wszystkiego trzeba w życiu spróbować.

 

za co kocham Polskę

 

10. Za wspaniałe jedzenie

Polska kuchnia jest wspaniała. Koniec kropka. Wszyscy zachwycają się naszymi potrawami, więc i ja będę. To w większości, co prawda, bomby kaloryczne, ale kto raz na jakiś czas nie lubi zjeść czegoś swojskiego. Żurek, śledziki, schabowe, kaczka z jabłkiem i buraczkami, dziczyzna, pierogi, czy bigos. W każdym regionie Polski spróbujemy czegoś oryginalnego, czegoś nowego ale zawsze wspaniałego 🙂

 

za co kochamy Polskę

 

11. Za wyjątkową historię

Punkt jedenasty jest nadprogramowy, ale bardzo ważny i powinniśmy zawsze o nim pamiętać. Historię mamy wspaniałą i wyjątkową. Jesteśmy narodem, który się nie poddaje i który potrafi się łączyć w ciężkich chwilach. Powinniśmy być dumni z historii naszego kraju. Powinniśmy być dumni z naszych przodków, którzy walczyli, żebyśmy mogli żyć w takim pięknym i różnorodnym kraju. Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.