jak poprawić pamięć i koncentrację
INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE,  ZDROWIE I URODA

6 sposobów, aby poprawić pamięć i koncentrację

 

 

Pamięć i koncentracja to zdolności, które są bardzo ważne na każdym etapie naszego życie. Niezależnie od tego, czy chcecie lepiej i szybciej się uczyć, efektywniej wykonywać obowiązki w pracy, być lepiej zorganizowanym czy też zapanować nad jej pogarszaniem, w miarę upływu wieku. Tak naprawdę to nasz styl życia ma na nią olbrzymi wpływ, więc zmieniając go choć odrobinę, możemy wpłynąć na jakość naszej pamięci, co widoczne będzie nie tylko dziś, ale również w naszej przyszłości.

6 sposobów na lepszą pamięć i koncentrację

 

1. Prawidłowa dieta to klucz do lepszej pamięci

Żywność, którą na co dzień spożywasz, odgrywa kluczową rolę w twojej pamięci, ponieważ wpływa na intelektualne funkcje mózgu. W codziennej diecie niezbędne są świeże warzywa, zdrowe tłuszcze, witaminy z grupy B oraz C i E, a także magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor. Warto więc sięgać po selera, brokuły, kalafiora, czerwone mięso, rośliny strączkowe bogate w żelazo i ryby, które są najlepszym źródłem kwasów omega-3. Pij też dużo wody – jej zbawienny wpływ na nasz organizm przeczytacie w tym artykule, herbatę zieloną i ziołową oraz świeżo wyciskane soki z owoców. Warto także sięgać po preparaty roślinne wspomagające pamięć, które zawierają żeń-szeń, czy lecytynę.

 

2. Ćwiczenia to świetny sposób na zdrowe ciało i umysł

Treningi aerobowe i ćwiczenia siłowe to droga nie tylko do zgrabnej sylwetki, ale także lek na pamięć i koncentrację. Ćwiczenia zachęcają mózg do pracy z optymalną wydajnością, chronią go przed uszkodzeniami, zwiększają przepływ krwi i dotlenienie szarych komórek, a także pomagają redukować stres. To wszystko sprawia, że tak ważne jest zadbanie o regularną aktywność fizyczną. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, nie musisz oczywiście od razu kupować karnetu na siłownię. Zacznij od spacerów na powietrzu, albo po prostu ćwicz przed telewizorem w domu.

 

3. Wielozadaniowość odpada. Lepiej ćwiczyć uważność

Wielozadaniowość to ludzka próba realizowania jak największej liczby zadań w jak najkrótszym czasie. Niestety prawda jest taka, że może ona co najwyżej nas spowolnić, zwiększyć skłonność do błędów i zapominalstwa.
Badania wskazują, że potrzeba około ośmiu sekund na przesłanie informacji do naszej pamięci. Jeśli więc wracasz do domu rozmawiając przez telefon i zaczynasz rozpakowywać zakupy, mało prawdopodobne jest abyś zapamiętał, gdzie po wejściu odłożyłeś klucze.

Morał z tego jest taki, że należy skupiać swoją uwagę na jednym zadaniu. Rób jedną rzecz naraz, robiąc sobie przerwy co 40 minut. Wszystkie obowiązki wykonasz wtedy szybciej, niż próbując robić kilka zadań jednocześnie.

 

4. Wysypiaj się dobrze

Sen poprawia zdolność mózgu do zapamiętywania informacji i wzbogaca nasze wspomnienia. W mechanizmie zapamiętywania ma on kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia przeniesienie zdobytych informacji z pamięci krótkoterminowej do pamięci długotrwałej. Postaraj się więc zadbać o to, żeby się dobrze wysypiać. Jak to zrobić, dowiesz się z mojego artykułu – „10 powodów, aby się wysypiać + 10 porad, jak zrobić to lepiej

 

5. Rozmawiaj jak najczęściej

Prawdopodobnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale rozmowa z inną osobą wymaga, aby twój mózg wykonał kilka procesów naraz. Musi nadążać za tym, co ktoś do Ciebie mówi, zinterpretować te słowa i udzielić na nie sensownej odpowiedzi. Wszystko to wymaga od naszego mózgu nie lada wysiłku. W rezultacie rozmawianie z inną osobą – nawet przez telefon – wystarczy, aby pobudzić mózg do aktywności. Pamiętaj więc, aby zadbać o codzienne interakcje społeczne.

 

6. Szukaj nowych doświadczeń, zdobywaj nowe umiejętności

Twój mózg lubi nowe rzeczy. Nowe połączenia w mózgu tworzą się także w późniejszym wieku, kiedy uczymy się nowych umiejętności, albo zdobywamy nowe doświadczenia. Poszerzaj więc horyzonty i próbuj nowych rzeczy. Możesz zająć się ogrodem, testować nowe przepisy, uczyć się tańca, języków, albo zacząć podróżować. Możliwości są nieograniczone. W ten sposób wpłyniesz nie tylko na pamięć, ale także będziesz stale się rozwijać.

 

 

Nasza pamięć zapisuje całe nasze życie, wszystkie nasze wspomnienia, marzenia, dobre i złe chwile. To najcenniejsze co mamy. Warto więc o nią zadbać już dziś, aby cieszyć się nią przez długie lata.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz