LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE,  ZDROWIE I URODA

10 powodów, dla których warto jeździć na rowerze

 

Jazda na rowerze jest świetnym sposobem na spędzenie czasu. Nie tylko sprawi nam wiele radości, ale także wzmocni nasz organizm i pozwoli zachować jego sprawność na dłużej. Jeśli nie masz pomysłu na spędzenie czasu, nudzisz się w weekendy, nie wiesz jak się odstresować – wybierz się na rowerową wycieczkę. Na początku, być może kondycja nie pozwoli Ci na bardzo długie wyprawy, jednak z czasem, wraz z każdym kolejnym przejechanym kilometrem, świat stanie otworem przed Twoimi dwoma kółkami. Zobacz, ile przyniesie Ci to korzyści!

 

1) Dbasz o środowisko

Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się  rosnąca liczba samochodów. Jeżdżąc na dbamy o środowisko w którym żyjemy. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

 

2) Oszczędzasz pieniądze

Kupno i utrzymanie roweru jest nieporównywalnie tańsze niż motocykla czy samochodu. Już za 800-1000 zł kupisz niezły jednoślad w sklepie rowerowym czy sportowym. Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Nie musisz wykupywać ubezpieczenia (choć jeśli twój rower jest bardzo drogi, warto ubezpieczyć go na wypadek kradzieży), nie płacisz za benzynę ani za parking. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy, więc nie wymaga garażu. Zmieści się w piwnicy czy na balkonie. W swoim budżecie musisz przewidzieć jedynie niewielką sumę na konserwację oraz ewentualne naprawy. Dokładny przegląd roweru powinno się zrobić przynajmniej raz w roku. Może cię to kosztować od 80 do 100 zł. To z pewnością dużo mniejsza suma niż ta, którą trzeba byłoby zapłacić rocznie za bilety autobusowe czy tramwajowe.

 

3) Oszczędzasz czas

Rower jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj, którego pasażerowie mogą cię zarazić grypą lub okraść. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Choć ilość energii, której potrzebujesz, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonasz, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczysz się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą.

 

4) Dbasz o zdrowie

Mimo, że dwa pierwsze punkty powinny już bardzo zmotywować do jazdy na dwóch kółkach, to 3 punkt jest tym najważniejszym. Rower pomoże wam zadbać o zdrowie, a w szczególności:

  • o serce (lepsze krążenie krwi, odpowiednie ciśnienie tętnicze),
  • o odporność na wirusy i bakterie (oczywiście musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze),
  • o płuca (większa pojemność płuc -brak zadyszki, lepsza wytrzymałość),
  • o mózg (dotleniony mózg zwiększy Twoją kreatywność),
  • o wzrok (badania wykazują, że coraz więcej dzieci nosi okulary ponieważ nie patrzą w dal, a jedynie skupione są na telefonach i monitorach. Jazda na rowerze zmusza do patrzenia i w dal i do skupiania się również na bliskich przedmiotach po drodze, więc świetnie ćwiczy Twój wzrok).

 

5) Spalasz kalorie


Jeżdżąc na rowerze stajesz się fit bez większego wysiłku i bez specjalnego myślenia na ten temat 😉

Wiadomo, że nie mówię o podjechaniu do sklepu po bułki, ale o regularnym chociaż półgodzinnym trenowaniu. Nawet jeśli jeździsz dlatego by zaoszczędzić pieniądze to i tak spalasz około 300–500 kalorii w zależności od czasu i tempa jazdy 🙂 Miły dodatek prawda? Twój metabolizm również się poprawi, a ponad to redukujesz prawdopodobieństwo otyłości i chorób z nią związanych. Lepsza sprawność fizyczna i kondycja poprawi jakość Twojego życia i codziennych obowiązków.

 

6) Poznajesz okolicę

Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.

 

7) Poprawiasz sobie nastrój

W czasie jazdy na rowerze i uprawiania innych sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować. Masz przecież tę przewagę nad innymi pojazdami, że bez większego problemu wjedziesz prawie wszędzie. Możesz też korzystać z rozmaitych skrótów. Kierowcom samochodów do wielu miejsc uniemożliwiają dojazd zakazy albo brak odpowiedniej drogi.


8) Stajesz się zdyscyplinowany

Dyscyplina rzadko dobrze się kojarzy, ale bez niej nie szlifujemy własnego charakteru. Bez dyscypliny nie osiągniemy sukcesu. Jazda rowerem przez cały rok bardzo, ale to bardzo wyrabia siłę charakteru, a żeby wyjść i jechać w deszcz i chłód, potrzeba nie lada samodyscypliny 🙂

 

9) Poprawiasz relację z bliskimi

Wycieczki rowerowe to wspaniały pomysł na wspólne popołudnie 🙂

Dajesz dobry przykład dzieciom, spędzasz aktywnie czas z partnerem, jesteś wśród przyrody i uwalniasz hormony szczęścia, które napełnią Cię uczuciem spełnienia.

 

10) Możesz zrobić coś dobrego

Użyjesz swojego telefonu do czegoś więcej niż media społecznościowe 😉 W różnych aplikacjach możesz zbierać swoje przejechane km dla potrzebujących i chorych dzieci.

 

 

Jak widzisz jazda na rowerze ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy miło spędzić czas na świeżym powietrzu, przy okazji popracować nad swoją sylwetką albo zrobić coś dla innych. Pamiętacie jak w dzieciństwie dzień bez jazdy na rowerze, był dniem straconym? To jak… wracamy do tych czasów? 🙂

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.