Chciałbyś zorganizować samodzielną podróż, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? To naprawdę nic trudnego. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Potrzebujesz pomocy? Poradnika, który krok po kroku pomoże Ci zorganizować podróż marzeń? Dobrze trafiłeś! Znajdziesz tu instrukcję, dzięki której dowiesz się jak zaplanować wyjazd, aby wszystko się udało.
Strach ma wielkie oczy
Większość osób czuje pewne obawy przed samodzielną podróżą. Ja oczywiście kiedyś też je miałam. Najlepiej więc sprawdzić swoje możliwości, wybierając bezpieczny, europejski kierunek. U mnie początkowo miał być to Londyn. Krótki, około weekendowy wyjazd, na którym zobaczę, jak sobie radzę i jak się w tym czuję. Sprawy potoczyły się jednak troszkę inaczej i pierwszy raz byłam na Majorce. Oczywiście nie wszystko udało się do końca tak, jak miało być. Człowiek uczy się na błędach. Ważne, że poczułam się w tym świetnie. Potem był Londyn, następnie inne miejsca w Europie, aż w końcu ruszyłam dalej w świat. A każda kolejna podróż wychodziła tak, jak ją sobie zaplanowałam.
Jeśli czujesz podobne obawy, to tak na próbę zdecyduj się na wyjazd około weekendowy. Gdzieś blisko, do jakiegoś miasta w Europie. Pokonaj swój lęk, przełam się i zobacz, czy masz ochotę na więcej.
Upoluj bilet lotniczy
Jeśli chcesz kupić bilet tanio, to zrób listę kilku miejsc, do których chciałbyś się wybrać. Wtedy jest większa szansa, że taki lot znajdzie się akurat w promocji. A te zdarzają się ciągle, praktycznie codziennie. Musisz także wiedzieć mniej więcej, na jak długo chciałbyś wyjechać. Jeśli wszystko już wiesz, to możesz zacząć polowanie.
Przede wszystkim sprawdź ceny bezpośrednio u przewoźnika. W interesujących Cię terminach i w ich okolicy. Może się okazać, że bilety na wasz kierunek są tanie i bez promocji.
Jeżeli jednak bilety są bardzo drogie.. ale właśnie – co to znaczy bardzo drogie. Czy 1 000,00 zł za bilety w dwie strony to drogo? I tak i nie. 1000,00 zł za bilety rt np. do Anglii, Włoch… czy w ogóle Europy to bardzo drogo. Ale już np. do Emiratów Arabskich taka cena jest przyzwoita, chociaż można i taniej. Musisz więc wiedzieć, jakie są średnie ceny biletu. Tutaj przychodzą Ci z pomocą strony, zajmujące się wyszukiwaniem promocji lotniczych, takie jak Fly4free, Mleczne podróże, Loter itd. Przejrzyj ich archiwa i sprawdź, jakie są średnie ceny na wasze kierunki. A potem zacznij śledzić je codziennie, aż upolujesz swój wymarzony bilet.
Powinno być o noclegu, ale…
Ale jak dla mnie to jeszcze nie ten moment. Kiedy mamy już upragniony bilet, znamy daty naszej podróży, to jest ta chwila, żeby zastanowić się nad naszym planem.
Zdecyduj, co chcesz zobaczyć. Zastanów się, czy chcesz zwiedzić samo miasto, czy dodatkowo masz czas, żeby wybrać się w jego okolice. A może jedziesz na dłużej i planujesz zrobić sobie objazdówkę po kraju. A potem weź do ręki (albo otwórz w google) mapę i zaznacz na niej interesujące Cię miejsca. Przemyśl sprawę dokładnie. Poszukaj informacji o najciekawszych miejscach i zaznaczaj.
A kiedy zaznaczysz już wszystko, a punkty na mapie będą dobrze widoczne, możesz zabrać się za układanie idealnego planu dla siebie. Rozpisz sobie co każdego dnia chciałbyś robić. Ja chętnie zostawiam sobie czas wolny (ile się da), żeby odkrywać własne, piękne miejsca.
Teraz jest odpowiedni moment na nocleg
Masz już zaznaczone punkty na mapie, plan zrobiony, więc widzisz gdzie optymalnie warto poszukać noclegu. Tutaj przychodzi czas na porównywanie opłacalności między hotelami a mieszkaniami czy pokojami do wynajęcia. To również czas, aby sprawdzić pola namiotowe lub kempingi – dla tych, którzy preferują takie rozwiązanie.
Noclegu w hotelu najlepiej szukać na bookingu, bądź na hotelscombinated
Przy szukaniu mieszkania, czy prywatnego pokoju, najlepiej z kolei skorzystać z Airbnb (tutaj zgarniesz zniżkę).
Jeśli natomiast jesteś bardzo odważny możesz pominąć ten krok i szukać noclegu już na miejscu. Ludzie w ten sposób znajdują ciekawe i tanie kwatery. Ja jeszcze nigdy jednak nie zdecydowałam się na takie posunięcie.
Sprawdź informacje o kraju
Przed każdą podróżą bardzo ważne jest, aby sprawdzić co będzie niezbędne dla twojego komfortu i bezpieczeństwa. Zobacz koniecznie, czy wymagane są szczepienia, czy może potrzebujesz wizy. Sprawdź też jaki dokument jest Ci potrzebny do wjazdu na terytorium danego kraju. Jeśli planujesz wynająć auto, dowiedz się, czy akceptowane jest polskie prawo jazdy, czy powinieneś wyrobić międzynarodowe. Sprawdź, czy nie musisz zabrać przejściówki lub adaptera do gniazdek. Czego nie wolno wwozić, a czego wywozić z konkretnego kraju. A jeśli planujesz zabrać ze sobą papierosy lub alkohol, zobacz jakie są dopuszczalne limity. Dzięki temu unikniesz kłopotliwych sytuacji.
Ubezpiecz się
Nikt nie wyjeżdża z myślą o tym, że coś złego może się wydarzyć. Jednak lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się na różne okoliczności. W końcu nie kosztuje to dużo, a dzięki temu poczujemy się dużo bezpieczniej. Kalkulator prywatnych ubezpieczeń znajdziesz tutaj.
Jeżeli wybierasz się do krajów europejskich, warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta jest bezpłatna i potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa UE/EFTA na koszt NFZ. Więcej informacji tutaj.
Środki transportu
Zastanów się, czym będziesz poruszał się po swoim wymarzonym miejscu. Jeśli komunikacją publiczną, dobrze sprawdzić wcześniej ceny biletów oraz połączenia, z których będziemy korzystać. Pamiętaj, żeby sprawdzić też dojazd z/na lotnisko. Jakimi liniami będziesz się poruszał, skąd i dokąd. Żeby na miejscu nie błądzić i szybko przemieszczać się po mieście.
Jeśli natomiast wolisz wynająć auto – to zapraszam do zapoznania się z poradnikiem „ jak wynająć samochód”.
Nawigacja
Często w podróży okazuje się niezastąpiona. W krajach europejskich świetnie sprawdza się nawigacja google offline – tutaj dowiesz się więcej.
Jeśli ta opcja dla kraju, do którego podróżujesz jest niedostępna, najtaniej wyjdzie zakup nawigacji ze sklepu google play (anglojęzycznej na ogół).
Ostatnio korzystałam też z automapy, ale.. jakoś nie bardzo mi to szło. Ale jeśli dajesz sobie z nią radę, to jest to kolejna opcja dla krajów europejskich.
Sprawdzaj, czy godziny lotu nie uległy zmianie
To bardzo ważne zarówno przed wylotem, jak i po. Dzień wcześniej sprawdź koniecznie czy godziny waszego lotu pozostały niezmienione.
Odpraw się przez internet
Nie zapomnij o tym, żeby nie dopłacać na lotnisku. Sprawdź u przewoźnika w jakim czasie możesz dokonać odprawy on-line.
Spakuj się dobrze i ciesz się nową, wspaniałą przygodą
Pamiętaj, żeby spakować wszystkie potrzebne dokumenty i bilety. Sporządź też listę niezbędnych rzeczy. A o tym, jak się rozsądnie spakować w bagaż podręczny, przeczytasz tutaj.
Jesteś już gotowy. Pozostaje tylko dojechać na lotnisko i zacząć się cieszyć swoją nową, właśnie rozpoczętą przygodą. Swoim kolejnym, spełnionym marzeniem!
Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.