Oceanarium w Alesund
ALESUND,  NORWEGIA,  PODRÓŻE

Oceanarium w Alesund – miejsce dla dzieci i dla dorosłych

 

 

Alesund jest jednym z najpiękniejszych miast w Norwegii. Znajduje się tu kilka ciekawych atrakcji, ale największą z nich jest zapewne Park Oceanu Atlantyckiego (Atlanterhavsparken). To jedno z największych oceanariów w Europie, wspaniale łączące morskie środowisko z niesamowitą architekturą. Dodatkowo, budynek położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, otoczony licznymi szlakami turystycznymi, zielonymi górami i błękitnym oceanem, z którego bezpośrednio pobierana jest woda do akwariów.

Park Oceanu Atlantyckiego

Teren oceanarium rozciągają się wzdłuż brzegu Tueneset, na zachodnim wybrzeżu Ålesund. Zajmuje ono powierzchnię 10 000 m², z czego 6 000 m² przeznaczone jest na wystawy. Znajdziemy tu kilkanaście dużych akwariów, z których największe ma 36 metrów długości, 17 metrów szerokości i zawiera 4 miliony litrów niefiltrowanej wody morskiej. To właśnie w tym akwarium wśród ogromnych okazów ryb, pływają nurkowie, którzy w okresie letnim dwa razy dziennie karmią zwierzęta, dając niezwykłą uciechę, odwiedzającym to miejsce turystom.

 

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

 

Na terenie oceanarium znajduje się również szereg mniejszych zbiorników. Znajdziemy w nich wiele gatunków ryb oraz innych zwierząt zamieszkujących wody Oceanu Atlantyckiego. Należą do niech olbrzymie płaszczki, ośmiornice, kałamarnice, dorsze, rozgwiazdy, kraby, małże czy homary. Wiele miejsca poświęcono również ochronie środowiska i miejscu człowieka w otaczającym go ekosystemie.

 

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

 

Akwarium dysponuje także spektakularnym, odkrytym parkiem z widokiem na Ocean Atlantycki. W przestronnym plenerze znajduje się mnóstwo atrakcji dla dzieci, między innymi plac zabaw przy ogromnej ośmiornicy, czy piaskownica, w której maluchy dzielnie odkopują ogromny szkielet. Znajduje się tu również oddzielny teren dla pingwinów i wydr.

W środku oceanarium znajduje się także sklep z pamiątkami oraz przytulna kawiarnia idealna na lunch, kawę lub ciasto, z której podziwiać możemy przepiękne widoki.

 

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota 11:00 – 16:00

Niedziela 11:00 – 18:00

Karmienie ryb – w sezonie letnim odbywa się codziennie o godzinie 13:00 i 15:30

Ceny biletów

Dorośli: 180 NOK

Dzieci od 3 do 15 lat: 80 NOK

Dzieci 0-2 lat: bezpłatnie

Przy akwarium dostępny jest darmowy parking.

Nasze wrażenia

Akwarium w Ålesund zachwyca nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. To miejsce, które zapewnia masę rozrywki i pozwala zdobyć cenną wiedzę o podwodnym królestwie. Pobyt tutaj to na pewno idealny sposób na spędzanie wolnego czasu wraz z całą rodziną.

Przy wejściu do akwarium otrzymujemy ulotkę z mapą tego ogromnego terenu i z informacją o jego największych atrakcjach. Pani z okienka pyta nas z jakiego kraju jesteśmy i, ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, otrzymujemy mapkę w języku polskim.

Swoją wizytę warto zaplanować tak, aby wziąć udział w dwóch największych atrakcjach. Pierwszą z nich jest karmienie ryb. Podczas niego nurek wpływa do wielkiego akwarium, wyjmuje z worka niewielkie ryby i karmi nimi ogromne dorsze, halibuty, czy płaszczki. Drugi z pracowników, w tym czasie, opowiada ciekawostki o życiu w morskich głębinach. Po zakończonym show odbywa się krótka sesję zdjęciowa. Nurek pływa tuz prze szybie, macha i pozuje do fotek. Dla mnie idealnie 🙂

 

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

 

Kolejną atrakcją, jaką warto zobaczyć, jest karmienie pingwinów. Trwa ono około 20-25 minut. Tutaj również mamy szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i przyjemnie spędzić czas, obserwując te śmieszne, urocze stworzenia. My niestety na samo karmienie się nie załapaliśmy. Ale nie szkodzi, samo podglądanie tych słodkich zwierzaków sprawiło nam mnóstwo przyjemności.

 

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

Oceanarium w Alesund

 

W oceanarium spędziliśmy około 3 godzin. Bez małych dzieci to idealny czas, żeby wszystko dokładnie obejrzeć. Z dziećmi jednak na pewno zejdzie się dłużej, zwłaszcza, że atrakcje na zewnątrz przyciągają je jak magnes. Zresztą nie ma co się dziwić. Mimo, że nie planowaliśmy pobytu w tym miejscu, bardzo cieszę się, że dałam się przekonać na odwiedzenie tego parku. Dzięki temu mogę go wam dziś polecić. Na pewno nie pożałujecie 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

Zapisz