PODRÓŻE,  RZYM,  WŁOCHY

TOP 10 najlepszych atrakcji Rzymu

 

 

Wybierasz się do Rzymu i zastanawiasz się co warto zwiedzić? Sprawdź listę najlepszych i najbardziej wartych odwiedzenia atrakcji Rzymu. Zobacz również z czego, ze spokojnym sumieniem, można zrezygnować.

1. Koloseum

Koloseum powstało w latach 70 – 80 n.e. W 2007 roku trafiło na listę siedmiu nowych cudów świata. Przepiękne, magiczne miejsce i niewątpliwy symbol stolicy Włoch. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia, dla każdego, kto przyjeżdża do Rzymu. Dlatego też warto kupić wcześniej bilet, bo kolejki do kasy przeważnie są bardzo długie.

 Bilet zarówno on-line jak i w kasie kosztuje 12 EUR i obejmuje wejście do Koloseum, Palatynu oraz Forum Romanum.


Godziny otwarcia:

2 styczeń do 15 luty – 8.30-16.30

16 luty do 15 marzec – 8.30-17.00

Od 16 marca do ostatniej soboty miesiąca – 8.30-17.30

Od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia – 8.30-19.15

1 do 30 wrzesień – 8.30-19.00

1 październik do ostatniej niedzieli miesiąca – 8.30-18.30

Od ostatniej niedzieli października do 31 grudnia – 8.30-16.30

Relacja z Rzymu - My Travel Blog 13

Najlepsze atrakcje Rzymu

 2. Forum Romanum

To najstarszy rzymski plac, otoczony sześcioma wzgórzami – Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Wiminałem, Eskwilinem i Kwirynałem. Był głównym ośrodkiem politycznym i towarzyskim starożytnego Rzymu. To na nim odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne.

Jest to miejsce, które niewątpliwie przenosi nas w starożytność i ukazuje potęgę Cesarstwa Rzymskiego. Na zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu warto przeznaczyć minimum 3 godziny.

Najlepsze atrakcje Rzymu

3. Fontanna di Trevi

Najbardziej znana rzymska fontanna, powstała w latach 1735- 1776. Jej pomysłodawcą był papież Klemens XII. Całość przypomina fasadę budynku, a główną postacią na niej jest Neptun. Dla mnie to kolejny symbol miasta. Nie wyobrażam sobie być w Rzymie i jej nie odwiedzić.

Piękna, magiczna, hipnotyzująca. Mogłabym patrzeć na nią godzinami. Zwłaszcza po zmroku, kiedy zostaje pięknie oświetlona, co dodaje jej dodatkowego uroku.

Najlepsze atrakcje Rzymu

4. Bazylika świętego Piotra

Drugi, co do wielkości, kościół na świecie. Ogromna, monumentalna świątynia, która zapiera dech w piersiach. Zachwyca tutaj po prostu wszystko. Od posadzek, poprzez sklepienia, mury i sufit, po zgromadzone tu obrazy, figury, czy rzeźby. Będąc tu, koniecznie trzeba wejść na kopułę Bazyliki, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy.

Aby dostać się na szczyt mamy do wyboru dwie opcje. Można wejść pokonując 551 stopni – co kosztuje 5,00 EUR, lub najpierw wjechać windą do poziomu tarasu i pokonać jeszcze 320 stopni – w cenie 7,00 EUR.

Kopuła otwarta jest w godzinach 8.00-17.00 w okresie zimowym i do 18.00 w okresie letnim. Widoki wynagradzają trud wchodzenia.

Najlepsze atrakcje Rzymu

5. Zamek Świętego Anioła i Most Aniołów

Ponieważ nie wchodziłam do Zamku (a warto, więc zachęcam), największe wrażenie zrobił na mnie most. Przepiękny, barokowy, bogato zdobiony. Jest idealnym miejscem na długi, romantyczny spacer. Przyozdobiony wieloma rzeźbami aniołów, ze wspaniałym widokiem na kopułę Kaplicy Sykstyńskiej. Polecany przy zachodzie słońca. Koniecznie za rękę 🙂

Jeżeli zdecydujecie się wejść do Zamku, to wnętrza fortecy są udostępnione do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 9.00 do 19.30. Ceny biletów – 10.00 EUR normalny, 5.00 EUR obywatele UE od 18 do 25 lat, poniżej 18 roku życia wejście jest darmowe. Widoki podobno bezbłędne!

Najlepsze atrakcje Rzymu

6. Awentyn i dziurka od klucza

Awentyn to wysunięte najdalej na południe wzgórze w starożytnym Rzymie. Za czasów cesarstwa stał się ulubioną dzielnicą rzymskiej arystokracji, bogatą w luksusowe wille i piękne pałace. Warto wybrać się tutaj na spacer, aby odsapnąć od zgiełku miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca są oczywiście piękne widoki na panoramę miasta.

Będąc na Awentynie warto również spojrzeć przez dziurkę od klucza, aby niecodziennie podziwiać kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Na Placu Kawalerów Maltańskich (Piazza Cavalieri di Malta) znajduje się pałac, który nie jest dostępny dla zwiedzających, jednak można spojrzeć przez dziurkę od klucza w bramie do jego ogrodu. Chyba nie da się przeoczyć tego punku bo kolejka ustawia się cały czas od nowa. A widok przepiękny:

Najlepsze atrakcje Rzymu

 7. Zatybrze

Zatybrze to dzielnica, która uznawana jest za najstarszą część Rzymu. W czasach starożytnych zamieszkiwali ją najubożsi. Położona jest na zachodnim brzegu Tybru.

W dzielnicy Trastevere brukowane uliczki wiją się pomiędzy porośniętymi bluszczem starymi kamienicami. Roztacza się tu aura spokoju i subtelności. Od razu widać, że zbyt wielu turystów tutaj nie przyjeżdża, a po ulicach snują się praktycznie sami mieszkańcy.

 8. Panteon

Panteon to największa i najsłynniejsza ze świątyń na terenie dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Ta majestatyczna budowla jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem w Europie. Nazwa Panteon oznacza miejsce poświęcone wszystkim bogom. Na początku VII wieku została zaadoptowana na kościół chrześcijański. Znajduje się w nim m.in. grób Rafaela Santi.

Panteon robi naprawdę piorunujące wrażenie. Zachwyca swą wielkością, podobnie na zewnątrz jak i w środku. Niesamowite jak w starożytności powstawały tak ogromne, betonowe konstrukcje.

Wejście do Panteonu jest bezpłatne, a jest on otwarty codziennie od 9.00 do 19.30 (w niedziele do 18.00).

Najlepsze atrakcje Rzymu

9. Schody Hiszpańskie

Barokowe Schody Hiszpańskie, znajdujące się na Piazza di Spagna, powstały w XVIII wieku. Liczą sobie 138 stopni, a na ich szczycie znajduje się Kościół Świętej Trójcy. Ich wygląd ma odzwierciedlać ruch fal morskich. Czasem odbywają się na nich pokazy mody, a na wiosnę są pięknie dekorowane z okazji festiwalu kwiatów.

Relacja z Rzymu - My Travel Blog 61

10. Piazza Navona

Ten barokowy plac jest naprawdę piękny. Urocze restauracyjki, grajkowie uliczni i piękne fontanny, wszystko to w połączeniu wzbudza olbrzymi zachwyt. Podczas Świąt Bożego Narodzenia rozkładane są tutaj stoiska pełne słodkości i wspaniałych upominków.

43

 

W Rzymie zwiedzałam wiele innych miejsc, z których dwa okazały się kompletną pomyłką i stratą czasu:

1. Plac Wenecki

Plac, który jest jedynie ogromnym rondem. Nic szczególnego, nie wzbudził we mnie żadnego zachwytu. Głównym budynkiem na placu jest Ołtarz Ojczyzny. Budowla faktycznie jest ładna, ale świetnie obserwuje się ją patrząc z innych punktów na panoramę miasta. Nie trzeba koniecznie się do niej wybierać.

2. Usta prawdy

To chyba moje największe rzymskie rozczarowanie. Daleko od wszystkiego, ciężko je znaleźć, a wrażenie.. raczej robią słabe. Tłum turystów stojący tylko po to, żeby włożyć rękę do wielkiej paszczy. Szkoda czasu, zdecydowanie.

Zamiast tracić na nie czas lepiej wybrać się na spacer. W końcu w Rzymie wspaniała historia kryje się za każdym rogiem i tylko czeka, aby ją odkryć. Pozwól więc sobie na zbłądzenie wśród krętych, brukowanych, rzymskich uliczek.

 

Oczywiście Rzym ma jeszcze mnóstwo innych wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia. Wiele parków, kościołów i innych wspaniałych atrakcji.  Uważam jednak, że ta dziesiątka to miejsca, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności.

Resztę miejsc w Rzymie, które odwiedziłam, a których tutaj nie opisałam, znajdziecie w mojej relacji z pobytu – tutaj.

 

Chętnie dowiem się również, co wam najbardziej podobało się w Rzymie, a co zrobiło na was najgorsze wrażenie? Albo co najbardziej chcielibyście zobaczyć, kiedy wreszcie odwiedzicie stolicę Włoch. Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz