PODRÓŻE,  RZYM,  WŁOCHY

TOP 10 najlepszych atrakcji Rzymu

 

 

Wybierasz się do Rzymu i zastanawiasz się co warto zwiedzić? Sprawdź listę najlepszych i najbardziej wartych odwiedzenia atrakcji Rzymu. Zobacz również z czego, ze spokojnym sumieniem, można zrezygnować.

1. Koloseum

Koloseum powstało w latach 70 – 80 n.e. W 2007 roku trafiło na listę siedmiu nowych cudów świata. Przepiękne, magiczne miejsce i niewątpliwy symbol stolicy Włoch. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia, dla każdego, kto przyjeżdża do Rzymu. Dlatego też warto kupić wcześniej bilet, bo kolejki do kasy przeważnie są bardzo długie.

 Bilet zarówno on-line jak i w kasie kosztuje 12 EUR i obejmuje wejście do Koloseum, Palatynu oraz Forum Romanum.


Godziny otwarcia:

2 styczeń do 15 luty – 8.30-16.30

16 luty do 15 marzec – 8.30-17.00

Od 16 marca do ostatniej soboty miesiąca – 8.30-17.30

Od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia – 8.30-19.15

1 do 30 wrzesień – 8.30-19.00

1 październik do ostatniej niedzieli miesiąca – 8.30-18.30

Od ostatniej niedzieli października do 31 grudnia – 8.30-16.30

Relacja z Rzymu - My Travel Blog 13

Najlepsze atrakcje Rzymu

 2. Forum Romanum

To najstarszy rzymski plac, otoczony sześcioma wzgórzami – Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Wiminałem, Eskwilinem i Kwirynałem. Był głównym ośrodkiem politycznym i towarzyskim starożytnego Rzymu. To na nim odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne.

Jest to miejsce, które niewątpliwie przenosi nas w starożytność i ukazuje potęgę Cesarstwa Rzymskiego. Na zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu warto przeznaczyć minimum 3 godziny.

Najlepsze atrakcje Rzymu

3. Fontanna di Trevi

Najbardziej znana rzymska fontanna, powstała w latach 1735- 1776. Jej pomysłodawcą był papież Klemens XII. Całość przypomina fasadę budynku, a główną postacią na niej jest Neptun. Dla mnie to kolejny symbol miasta. Nie wyobrażam sobie być w Rzymie i jej nie odwiedzić.

Piękna, magiczna, hipnotyzująca. Mogłabym patrzeć na nią godzinami. Zwłaszcza po zmroku, kiedy zostaje pięknie oświetlona, co dodaje jej dodatkowego uroku.

Najlepsze atrakcje Rzymu

4. Bazylika świętego Piotra

Drugi, co do wielkości, kościół na świecie. Ogromna, monumentalna świątynia, która zapiera dech w piersiach. Zachwyca tutaj po prostu wszystko. Od posadzek, poprzez sklepienia, mury i sufit, po zgromadzone tu obrazy, figury, czy rzeźby. Będąc tu, koniecznie trzeba wejść na kopułę Bazyliki, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy.

Aby dostać się na szczyt mamy do wyboru dwie opcje. Można wejść pokonując 551 stopni – co kosztuje 5,00 EUR, lub najpierw wjechać windą do poziomu tarasu i pokonać jeszcze 320 stopni – w cenie 7,00 EUR.

Kopuła otwarta jest w godzinach 8.00-17.00 w okresie zimowym i do 18.00 w okresie letnim. Widoki wynagradzają trud wchodzenia.

Najlepsze atrakcje Rzymu

5. Zamek Świętego Anioła i Most Aniołów

Ponieważ nie wchodziłam do Zamku (a warto, więc zachęcam), największe wrażenie zrobił na mnie most. Przepiękny, barokowy, bogato zdobiony. Jest idealnym miejscem na długi, romantyczny spacer. Przyozdobiony wieloma rzeźbami aniołów, ze wspaniałym widokiem na kopułę Kaplicy Sykstyńskiej. Polecany przy zachodzie słońca. Koniecznie za rękę 🙂

Jeżeli zdecydujecie się wejść do Zamku, to wnętrza fortecy są udostępnione do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 9.00 do 19.30. Ceny biletów – 10.00 EUR normalny, 5.00 EUR obywatele UE od 18 do 25 lat, poniżej 18 roku życia wejście jest darmowe. Widoki podobno bezbłędne!

Najlepsze atrakcje Rzymu

6. Awentyn i dziurka od klucza

Awentyn to wysunięte najdalej na południe wzgórze w starożytnym Rzymie. Za czasów cesarstwa stał się ulubioną dzielnicą rzymskiej arystokracji, bogatą w luksusowe wille i piękne pałace. Warto wybrać się tutaj na spacer, aby odsapnąć od zgiełku miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca są oczywiście piękne widoki na panoramę miasta.

Będąc na Awentynie warto również spojrzeć przez dziurkę od klucza, aby niecodziennie podziwiać kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Na Placu Kawalerów Maltańskich (Piazza Cavalieri di Malta) znajduje się pałac, który nie jest dostępny dla zwiedzających, jednak można spojrzeć przez dziurkę od klucza w bramie do jego ogrodu. Chyba nie da się przeoczyć tego punku bo kolejka ustawia się cały czas od nowa. A widok przepiękny:

Najlepsze atrakcje Rzymu

 7. Zatybrze

Zatybrze to dzielnica, która uznawana jest za najstarszą część Rzymu. W czasach starożytnych zamieszkiwali ją najubożsi. Położona jest na zachodnim brzegu Tybru.

W dzielnicy Trastevere brukowane uliczki wiją się pomiędzy porośniętymi bluszczem starymi kamienicami. Roztacza się tu aura spokoju i subtelności. Od razu widać, że zbyt wielu turystów tutaj nie przyjeżdża, a po ulicach snują się praktycznie sami mieszkańcy.

 8. Panteon

Panteon to największa i najsłynniejsza ze świątyń na terenie dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Ta majestatyczna budowla jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem w Europie. Nazwa Panteon oznacza miejsce poświęcone wszystkim bogom. Na początku VII wieku została zaadoptowana na kościół chrześcijański. Znajduje się w nim m.in. grób Rafaela Santi.

Panteon robi naprawdę piorunujące wrażenie. Zachwyca swą wielkością, podobnie na zewnątrz jak i w środku. Niesamowite jak w starożytności powstawały tak ogromne, betonowe konstrukcje.

Wejście do Panteonu jest bezpłatne, a jest on otwarty codziennie od 9.00 do 19.30 (w niedziele do 18.00).

Najlepsze atrakcje Rzymu

9. Schody Hiszpańskie

Barokowe Schody Hiszpańskie, znajdujące się na Piazza di Spagna, powstały w XVIII wieku. Liczą sobie 138 stopni, a na ich szczycie znajduje się Kościół Świętej Trójcy. Ich wygląd ma odzwierciedlać ruch fal morskich. Czasem odbywają się na nich pokazy mody, a na wiosnę są pięknie dekorowane z okazji festiwalu kwiatów.

Relacja z Rzymu - My Travel Blog 61

10. Piazza Navona

Ten barokowy plac jest naprawdę piękny. Urocze restauracyjki, grajkowie uliczni i piękne fontanny, wszystko to w połączeniu wzbudza olbrzymi zachwyt. Podczas Świąt Bożego Narodzenia rozkładane są tutaj stoiska pełne słodkości i wspaniałych upominków.

43

 

W Rzymie zwiedzałam wiele innych miejsc, z których dwa okazały się kompletną pomyłką i stratą czasu:

1. Plac Wenecki

Plac, który jest jedynie ogromnym rondem. Nic szczególnego, nie wzbudził we mnie żadnego zachwytu. Głównym budynkiem na placu jest Ołtarz Ojczyzny. Budowla faktycznie jest ładna, ale świetnie obserwuje się ją patrząc z innych punktów na panoramę miasta. Nie trzeba koniecznie się do niej wybierać.

2. Usta prawdy

To chyba moje największe rzymskie rozczarowanie. Daleko od wszystkiego, ciężko je znaleźć, a wrażenie.. raczej robią słabe. Tłum turystów stojący tylko po to, żeby włożyć rękę do wielkiej paszczy. Szkoda czasu, zdecydowanie.

Zamiast tracić na nie czas lepiej wybrać się na spacer. W końcu w Rzymie wspaniała historia kryje się za każdym rogiem i tylko czeka, aby ją odkryć. Pozwól więc sobie na zbłądzenie wśród krętych, brukowanych, rzymskich uliczek.

 

Oczywiście Rzym ma jeszcze mnóstwo innych wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia. Wiele parków, kościołów i innych wspaniałych atrakcji.  Uważam jednak, że ta dziesiątka to miejsca, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności.

Resztę miejsc w Rzymie, które odwiedziłam, a których tutaj nie opisałam, znajdziecie w mojej relacji z pobytu – tutaj.

 

Chętnie dowiem się również, co wam najbardziej podobało się w Rzymie, a co zrobiło na was najgorsze wrażenie? Albo co najbardziej chcielibyście zobaczyć, kiedy wreszcie odwiedzicie stolicę Włoch. Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Fontanna di Trevi była w remoncie jak ostatni raz byłam w Rzymie 🙁

 • Tusia

  Bardzo chciałabym odwiedzić kiedyś Rzym, przepiękne miejsce!

  Łapacz Chwil

 • Chciałoby się jechać…. i kiedyś pojedzie 🙂

 • Byłam, polecam. Rzym jest jedynym miejscem, gdzie człowiek wręcz potyka się o zabytki, które… nie mieszczą się na mapie 😀

 • Bardzo pomocny wpis! Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się odwiedzić Rzym. Pozdrawiamy! Mr. Planner Team

 • Rzymskie ‚mustsee’ Jest co zwiedzać. Grunt, żeby nie trafiać na remonty. 🙂

 • Fontanna di Treva podobała mi się najbardziej. Najwięcej zdjęć mam właśnie przy niej. 🙂

 • Bardzo, ale to bardzo chciałabym jeszcze chociaż raz pojechać do Rzymu i zobaczyć to miasto ponownie. Mam w planach od jakiegoś czasu, ale zawsze nam nie po drodze. A ja pokochałam Rzym od pierwszego wejrzenia 🙂

 • La Blonde Vita

  Byłam w Rzymie w Sylwestra i Nowy Rok, niestety nie udało mi się dotrzeć do Schodów Hiszpańskich. Następnym razem 🙂

 • Uwielbiam Rzym, odwiedziłam wszystkie miejsca, o których piszesz na blogu – to rzeczywiście najpiękniejsze zakątki Wiecznego Miasta 🙂

 • Anna Przybyło

  Świetny post. Bardzo chciałabym zobaczyć te wszystkie miejsca!

 • Fontanny są niesamowite. Co do ust prawdy to coś kiedyś do mnie dotarło że to pomyłłka

 • Monia

  od dawna już myślę, marzę i znowu myśle … czas chyba zacząć działać i zorganizować jakąś fajna wycieczkę 🙂

 • O nie! Obejrzałam te piękne zdjęcia i mam ochotę natychmiast tam pojechać!

 • Widzę, że pojawił się nagłówek- super! 🙂
  W Rzymie spędziłam cudowne 17 dni i to jedno z moich ulubionych miast. 🙂 Muszę tam wrócić, bo Fontannda di Trevi była akurat w remoncie, więc mam dobry pretekst. 🙂 Ale przyznam, że na mnie koloseum nie zrobiło, aż takiego wrażenia (w środku), żeby płacić za bilet- miałam to szczęście, że byłam tuż przed 18, a wtedy wstęp jest za darmo. Spodziewałam się większego efektu wow, chociaż z zewnątrz zachwyca mnie całkowicie i właśnie znacznie bardziej.

 • Co roku obiecuję sobie weekend w Rzymie i zawsze jade gdzieś indzie 😉 Fajna ta dziurka od klucza, ale jak napisalas o tej kolejce za nią, to już mniej i się podoba. 🙂

 • Podobno co jakiś czas włodarze Rzymu zlecają wyciąganie bilonu z fontanny Di Trevi i pieniądze te przeznaczają na renowację zabytków. Czytałem gdzieś, że planują też wydzielać schody Hiszpańskie i pobierać opłatę za wejście na ich teren.

 • Włochy wciąż nieodwiedzone, więc rzymski poradnik jak znalazł 🙂

 • Cyfrowa Nomadka

  Dzięki za inspiracje! Planuję w niedalekiej przyszłości wybrać się do Rzymu, więc znając szczegóły wrócę do Twojego posta raz jeszcze 🙂

 • Przydatny przewodnik turystyczny po Rzymie opatrzony ciekawymi zdjęciami.

 • Ja tez byłam zawiedziona Ustami Prawdy – spodziewałam się jakiejś większej aury tajemnicy i magii, a niestety spotkałam masę turystów i nieprzyjemny zapach.. Na szczęście pozostałe atrakcje Rzymu zapewniły dużo lepsze wrażenia 🙂 Pozdrawiam!

 • Rzym jest niesamowicie klimatycznym miastem, chetnie tam kiedys wroce 🙂

 • Agnieszka Piórczyńska

  Świetny przewodnik stworzyłaś !
  JA sobie obiecuje od 2 lal że trafie do Rzymu ale jakoś mi nie po drodze, jednak Kraków wygrywa ;D

 • Pieniążek wrzucony do fontanny Di Trevi sprawia, że kiedyś się tam wróci. Nie pamiętam już jak to trzeba zrobić, żeby spełniło się tam marzenie… ale zrobiłam tak, w 2005. Pomyślałam, że chciałabym wrócić tam z kimś kogo pokocham 🙂 Dziś chciałabym zabrać tam męża i córkę :). Piękne zdjęcia! Przypomnieliście mi o tym 🙂

 • Już niedługo będę mieć okazję sprawdzić czy będą to także moje hity. Obstawiam, że tak 🙂 Przewrotnie jestem też ciekawa co zrobi na mnie negatywne wrażenie.

 • O! No to świetnie się złożyło 🙂

 • Tomek

  Szybki pomysł jak wyskoczyć do Rzymu na weekend za 419 PLN (przelot + hotel)
  http://www.zobacz-swiat.pl/pl/tanie-podroze/item/289-weekend-w-rzymie-w-pazdzierniku-od-419-pln