Alesund atrakcje
ALESUND,  NORWEGIA,  PODRÓŻE

Za co kocham Alesund?

 

 

Alesund, będący prawdziwie unikalnym norweskim miastem, z pewnością oczaruje wszystkich odwiedzających. To niewielkie miasteczko, w którym mieszka mniej niż 50 000 osób, leży w północnej części regionu zwanego More Og Romsdal. Poznajcie powody, przez które pokochaliśmy to miasteczko.

Secesyjna architektura

Alesund można uznać za całkowicie secesyjne miasto. Wieże, iglice i rzeźby zdobią budynki w całym mieście. A wszystko przez pożar, który w 1904 r. zniszczył wiele pierwotnego miasta. Odbudowano go z pomocą cesarza Wilhelma, wielbiciela miasta, który wysłał cztery statki z Niemiec wypełnione materiałami budowlanymi. Popularnym stylem z ówczesnej Europy była secesja, która miała duży wpływ na zespół architektów, projektujących nowe miasto.

 

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Widoki ze Wzgórza Aksla

Z parku miejskiego 418 schodków prowadzi na szczyt Aksla, wzgórza, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto i okoliczne wyspy. Na szczycie możecie nagrodzić się za wspinaczkę wspaniałą kawą i nieco droższymi lodami w kawiarni i restauracji Fjellstua. A jeśli nie lubicie się wspinać, albo macie na to za mało czasu, zawsze możecie tam podjechać. Najlepszy czas na zdjęcia jest wczesnym rankiem, chociaż zachody słońca również mogą być bardzo imponujące. Więcej o wzgórzu Aksla przeczytacie tutaj:

Alesund – Wzgórze Aksla

 

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Wyspy Giske

Na zachód od Alesund rozciąga się region Giske, na który składają się cztery, połączone tunelami wyspy. Są to wyspy Valderøya, Vigra, Giske i Godøya. Każda wyspa ma swoje unikalne cechy, z których większość oferuje wspaniałe możliwości rekreacji, od górskich wędrówek po wspaniałe wybrzeże. My odwiedziliśmy czarującą Godoyę. Więcej o niej znajdziecie tutaj:

Runde, Godøya i inne wyspy w okolicy Alesund

 

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Niezwykłe oceanarium

Jedną z największych atrakcji Alesund jest Park Oceanu Atlantyckiego (Atlanterhavsparken). To jedno z największych oceanariów w Europie, wspaniale łączące morskie środowisko z niesamowitą architekturą. Dodatkowo, budynek położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, otoczony licznymi szlakami turystycznymi, zielonymi górami i błękitnym oceanem, z którego bezpośrednio pobierana jest woda do akwariów. Więcej o oceanarium znajdziecie tutaj:

Oceanarium w Alesund – miejsce dla dzieci i dla dorosłych

 

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

Dostęp do fiordów

Dwa z najpiękniejszych norweskich fiordów, Geirangerfjord i Hjørundfjord znajdują się w odległości kilku godzin jazdy od Ålesund. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu. Geirangerfjord jest najbardziej znanym fiordem na całym świecie i największym fiordem Norwegii. Zobaczyć go na własne oczy to coś niesamowitego. Więcej o nim możecie przeczytać tutaj:

Wasza Wysokość – Geirangerfjord. Król norweskich fiordów.

 

Alesund atrakcje

Alesund atrakcje

 

Do Alesund dostać się jest bardzo łatwo. Częste promocje biletów lotniczych gwarantują dostępność tego miejsca dla każdego. Zobaczcie praktyczne porady przed wyjazdem i wybierzcie się do Alesund. Na pewno pokochacie je równie mocno!

 

Alesund – poradnik praktyczny

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.