Wyspa Godoya
ALESUND,  MORE OG ROMSDAL,  NORWEGIA

Najciekawsze miejsca w okolicy Alesund

 

 

Alesund w region More Og Romsdal to miejsce, o którym przed wyjazdem nie wiedziałam kompletnie nic. Okazało się jednak, że jest to niezwykle ciekawy region w Norwegii. Warto przyjechać tutaj na kilka dni dłużej niż weekend, bo okolica ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zobaczcie jakie niesamowite atrakcje czekają na was w tym rejonie.

Alesund

Alesund, będący prawdziwie unikalnym norweskim miastem, z pewnością oczaruje wszystkich odwiedzających. Nie jest zbyt duże, więc na jego zwiedzanie wystarczy wam spokojnie jeden dzień. Koniecznie wejdźcie na wzgórze Aksla i cieszcie oczy niesamowitą panoramą miasteczka. Więcej o Alesund znajdziecie tutaj.

 

Alesund atrakcje

Droga Orłów i Ørnesvingen

Droga Orłów to najbardziej stroma część Złotej Drogi, prowadzącej z liczącego raptem 300 mieszkańców miasteczka Geiranger w kierunku miejscowości Eidsdal. Wiedzie ona po zboczach gór, wzdłuż wyjątkowo malowniczego fiordu i składa się z 11 serpentyn prowadzących na wysokość 620 m n.p.m.  Z myślą o turystach przygotowano tu kilka punków widokowych. Zdecydowanie najpiękniejszym w naszej opinii ze wszystkich dostępnych punktów na Geirangerfjord jest Ørnesvingen. Znajduje się on na 11 zakręcie prowadzącej zakosami Drogi Orłów. Z tej fantastycznej platformy widokowej rozciąga się zachwycająca panorama. Więcej o tym miejscu pisałam w poście: Złotym Szlakiem – Droga Orłów i Ørnesvingen. Odległość od Alesund – około 100 km.

 

Alesund okolice

Geirangerfjord

Ten spektakularny fiord od 2005 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spokojne, turkusowe wody fiordu, otaczają strome zbocza o wysokości 1 600 m n.p.m. Po pionowych ścianach, pokrytych różnorodną roślinnością, spływają kaskady wodospadów, z których najbardziej znane to „Siedem Sióstr” czy „Zalotnik”. To miejsce można nazwać z czystym sumienie rajem dla miłośników natury. Więcej o tym niezwykłym fiordzie przeczytacie w artykule: Wasza Wysokość – Geirangerfjord. Król norweskich fiordów. Odległość od Alesund – około 110 km.

 

Alesund okolice

 Geiranger i Storseterfossen

Geiranger uznawany jest za jedno z najpopularniejszych norweskich miast turystycznych. Ta licząca około 300 stałych mieszkańców osada żyje głównie z turystyki. Nic w tym dziwnego, każdy kto chce zobaczyć największy norweski fiord na pewno tutaj zajrzy. W miasteczku znajdziemy małe, tradycyjne domki oraz kościół z białego drewna, kilka hoteli, punkt informacji turystycznej, kawiarenkę, sklepik z pamiątkami i kemping. W 2015 powstał film katastroficzny pod tytułem Fala (Bølgen), opowiadający o możliwych skutkach osunięcia się fiordu w Geiranger. Warto obejrzeć, bo film jest naprawdę dobry.

Będąc w Geiranger warto wybrać się na wędrówkę korzystając z wielu ścieżek prowadzących w okoliczne góry. Szlaków jest wiele i o różnym stopniu trudności. Nasz wybór padł na ten prowadzący do wodospadu Storseterfossen. To jeden z ciekawszych wodospadów w rejonie fiordu Geiranger. Niestety, nie można go obejrzeć podczas rejsów po fiordzie, gdyż jest ukryty dość głęboko w dolinie Vesteras i wymaga godzinnego marszu od miejsca, do którego dotrzeć można autem. Więcej informacji znajdziecie w poście: Geiranger i Storseterfossen – z drugiej strony wodospadu. Odległość od Alesund – około 110 km.

 

Alesund okolice

 Lodowiec Briksdal

To niestety miejsce, do którego przez pogodę nie udało nam się dotrzeć ( w sierpniu temperatura w okolicy spadła do 0 stopni, na co kompletnie się nie przygotowaliśmy). Potężny lodowiec Briksdal jest częścią parku narodowego Jostedal Glacier. Z wysokości 1200 metrów jęzory lodowca spadają prosto do wąskiej, żyznej doliny, co każdego roku przyciąga 300 000 turystów z całego świata. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.en.briksdalsbre.no/. Odległość od Alesund – około 160 km.

Droga Trolli

Trollstigen w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Drabinę Trolli”, ponieważ widok z góry faktycznie przypomina drabinę. Znajduje się w pobliżu małego miasteczka Åndalsnes. W przeszłości była tylko wąską, stromą i niebezpieczną trasą górską dla owiec. Droga trolli znajduje się około 120 km od Alesund. Więcej napisałam tutaj: Trollstigen – emocjonujący przejazd Drogą Trolli.

 

Droga Trolli

Gudbrandsjuvet

Gudbrandsjuvet znajduje się tuż przy drodze Rv63 pomiędzy Trollstigen (około 25 km wcześniej) a miejscowością Valldal. Znajdziecie tu małe centrum turystyczne, wyposażone w toalety (z niezwykle ciekawą architekturą), kawiarenkę oraz sklepik z pamiątkami. Gudbrandsjuvet, choć zdecydowanie mały jak na Norweskie normy, robi olbrzymie wrażenie. Jego geologia jest dość ciekawa, a dojazd do niego bardzo prosty, warto więc wstąpić tutaj będąc w okolicy.

Przez ten wąski wąwóz przedzierają się granatowe, wzburzone wody rzeki Valdøla, które przez lata stworzyły skomplikowane formacje skalne. Rzeka ta spada tutaj do wąwozu z wysokości 13 stóp, wiruje i przepełnia wąski korytarz. Huk jaki temu towarzyszy jest niewiarygodny. Więcej informacji w moim poście: Gudbrandsjuvet i rzeka Valdøla – co za miejsce! Odległość od Alesund – około 100 km.

 

Gudbrandsjuvet

Rampestreken

Kolejne miejsce, gdzie ze względu na pogodę nie udało nam się dotrzeć. Tym razem przeszkodą był padający przez cały dzień deszcz.  Do punktu widokowego wiedzie dość stroma, ale bardzo dobra ścieżka z pięknym widokiem na Åndalssnes, Isfjorden, dolinę Romsdal i Romsdalfjord. Przejście zajmuje około 1,5 godziny spacerem, a platforma widokowo zawieszona 715 metrów nad poziomem morza gwarantuje niesamowite widoki. Odległość od Alesund – około 110 km.

Droga atlantycka

Droga Atlantycka rozpościerająca się między miejscowościami Bud i Kårvåg to licząca 36 kilometrów długości trasa, prowadząca mostami zawieszonymi tuż nad oceanem. Droga Atlantycka to prawdziwe dzieło sztuki, któremu Norwegowie przyznali tytuł „konstrukcji wieku” i która znalazła się wśród najlepszych dróg na świecie w rankingu magazynu Guardian. Odległość od Alesund – około 125 km.

Valderøya, Vigra, Giske i Godøya

Warto również wybrać się na jedną z okolicznych wysp, których jest tu kilka. Każda oferuje coś innego, a więcej o nich pisałam tutaj: Runde, Godøya i inne wyspy w okolicy Alesund

Nasz wybór padł na Godoye, ale w odpowiednim sezonie warto wybrać się, na pełną uroczych maskonurów wyspę Runde. Odległość od Alesund – około 80 km.

 

Wyspa Godoya

 

Jak widzicie do 150 km od Alesund można znaleźć wiele niesamowitych miejsc. Aby do nich dotrzeć szybko i sprawnie najlepiej wypożyczyć auto.  A wy zwiedzaliście Alesund i jego okolicę? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, co podobało wam się najbardziej.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.