MORE OG ROMSDAL,  NORWEGIA,  PODRÓŻE

Złotym Szlakiem – Droga Orłów i Ørnesvingen

 

 

Norwegia jest przepięknym i różnorodnym krajem, pełnym wspaniałych gór, zapierających dech w piersiach fiordów i zniewalających krajobrazów. Jest jednak jedna droga, która w szczególności bogata jest w te niesamowite cuda natury. Droga ta to Złoty Szlak, znany również jako Geiranger-Trollstigen. Jest to jedna z 18 tras ujętych w projekcie Norweskich Narodowych Szlaków Turystycznych. Norwegowie zadbali o to, aby jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić turystom zwiedzanie. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznaczone, a informacje o najbliższych atrakcjach umieszczone są na licznych tablicach, w punktach obsługi turystycznej, na campingach czy w hotelach.

Złoty Szlak

Trasa nazywana Złotym szlakiem to prawdziwa perełka Norwegii. Za każdym zakrętem czekają tu na nas niepowtarzalne i zjawiskowe widoki. Złoty Szlak rozciąga się pomiędzy jeziorem Langvatnet (Strynefjell) i Sogge Bridge (Romsdal). Podkreśla on najbardziej spektakularny krajobraz Norwegii. Na całej trasie o długości 106 km urzekać nas będą niezwykłe polodowcowe doliny, niezliczone ilości wodospadów, oraz niesamowite, szmaragdowe fiordy.

Droga Orłów

Podczas przejazdu tą niezwykłą trasą napotkamy wiele wyjątkowych cudów natury. Jednym z tych, które trzeba zobaczyć na własne oczy obowiązkowo jest z pewnością Droga Orłów. to najbardziej stroma część Złotej Droga, prowadzącej z liczącego raptem 300 mieszkańców miasteczka Geiranger w kierunku miejscowości Eidsdal. Wiedzie ona po zboczach gór wzdłuż wyjątkowo malowniczego fiordu, który nazywany jest klejnotem w koronie fiordów Norwegii – Geirangerfjordu. Droga ta wybudowana została w 1954 roku i składa się z 11 serpentyn prowadzących z poziomu fiordu na wysokość 620 m n.p.m. Miejscami osiąga ona nachylenie 10%!

Ørnesvingen

Z myślą o turystach przygotowano tu kilka punków widokowych. Zdecydowanie najpiękniejszym w naszej opinii ze wszystkich dostępnych po drodze punktów widokowych na Geirangerfjord jest Ørnesvingen. Znajduje się on na 11 zakręcie prowadzącej zakosami Drogi Orłów. Z tej fantastycznej platformy widokowej rozciąga się zachwycająca panorama Geirangerfjordu, miejscowości Geiranger, wodospadu Siedmiu Sióstr oraz szczytu Dalsnibba. Oprócz widoków, Ørnesvingen ma do zaoferowania również niezwykły wodospad, będący naturalnym prysznicem – woda nie opada z niego kaskadą, a perli się drobnymi kropelkami.

 

 

Ogromnym plusem tej okolicy jest jej surowy, spokojny charakter i świeże, czyste powietrze. Wystarczy po prostu wziąć głęboki oddech i podziwiać zdumiewające, bajkowe widoki.

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


 

 

 • Adela Jakielaszek

  Tez marzy nam się Norwegia, tylko ze względu na koszty się jeszcze nie zdecydowaliśmy. Mam nadzieje, że kiedyś wyruszymy! Dzięki za wpis. Bardzo piękne miejsca.

 • Niesamowite! Norweskie krajobrazy wyglądają pięknie, może uda mi się odwiedzić kiedyś ten kraj…
  Pozdrawiam
  Ola z Muzycznej Listy

 • Monika Nowak

  Kiedyś na pewno się tam wybiorę, chociaż nie przepadam za zimnem, to jednak Norwegia od zawsze mnie fascynuje. No i te widoki!

 • Wysyłam mojemu lubemu zakochanemu w Norwegii 🙂

 • Maria Kołodziejczyk

  Fantastyczne widoki, które mam nadzieję zobaczyć kiedyś na własne oczy:)

 • Agata Maj Cher

  Hm… przyroda zaiste piękna. Tylko co robią te sztuczne betony wokół niej?

  • Są tylko w miejscach, gdzie dużo turystów. Poza nimi jest zupełnie inaczej. Zresztą to i tak przy drodze 🙂

 • Monika Zawiślak

  Zupełnie nie rozmumiem, dlaczego ja jeszcze tam nie pojechałam…

 • Renata Pawlowska

  Kiedyś na pewno się tam wybiorę 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Kalejdoskop Renaty

 • Byłam tam, ale nie wiedziałam, że nazywa się to Droga Orłów haha 😀 Cudnie tam jest!

 • Takie miejsca trzeba zobaczyć, koniecznie uwzględnić w swoich planach podróżniczych. Przepięknie. 🙂
  Bookendorfina

 • Norwegia to jedna z miejsc , które jest bardzo wysoko na mojej podróżniczej liście! Może uda się ją zobaczyć w tym roku! 🙂

 • Przepięknie! Zrobiłaś mi apetyt na Norwegię! Chciałabym tam pojechać, kto wie może latem się uda.

 • Pingback: Najciekawsze miejsca w okolicy Alesund - My Travel Blog()