MORE OG ROMSDAL,  NORWEGIA,  PODRÓŻE

Złotym Szlakiem – Droga Orłów i Ørnesvingen

 

Norwegia jest przepięknym i różnorodnym krajem, pełnym wspaniałych gór, zapierających dech w piersiach fiordów i zniewalających krajobrazów. Jest jednak jedna droga, która w szczególności bogata jest w te niesamowite cuda natury. Droga ta to Złoty Szlak, znany również jako Geiranger-Trollstigen. Jest to jedna z 18 tras ujętych w projekcie Norweskich Narodowych Szlaków Turystycznych. Norwegowie zadbali o to, aby jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić turystom zwiedzanie. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznaczone, a informacje o najbliższych atrakcjach umieszczone są na licznych tablicach, w punktach obsługi turystycznej, na campingach czy w hotelach.

Złoty Szlak

Trasa nazywana Złotym szlakiem to prawdziwa perełka Norwegii. Za każdym zakrętem czekają tu na nas niepowtarzalne i zjawiskowe widoki. Złoty Szlak rozciąga się pomiędzy jeziorem Langvatnet (Strynefjell) i Sogge Bridge (Romsdal). Podkreśla on najbardziej spektakularny krajobraz Norwegii. Na całej trasie o długości 106 km urzekać nas będą niezwykłe polodowcowe doliny, niezliczone ilości wodospadów, oraz niesamowite, szmaragdowe fiordy.

 

Droga Orłów

Podczas przejazdu tą niezwykłą trasą napotkamy wiele wyjątkowych cudów natury. Jednym z tych, które trzeba zobaczyć na własne oczy obowiązkowo jest z pewnością Droga Orłów. to najbardziej stroma część Złotej Droga, prowadzącej z liczącego raptem 300 mieszkańców miasteczka Geiranger w kierunku miejscowości Eidsdal. Wiedzie ona po zboczach gór wzdłuż wyjątkowo malowniczego fiordu, który nazywany jest klejnotem w koronie fiordów Norwegii – Geirangerfjordu. Droga ta wybudowana została w 1954 roku i składa się z 11 serpentyn prowadzących z poziomu fiordu na wysokość 620 m n.p.m. Miejscami osiąga ona nachylenie 10%!

 

Ørnesvingen


Z myślą o turystach przygotowano tu kilka punków widokowych. Zdecydowanie najpiękniejszym w naszej opinii ze wszystkich dostępnych po drodze punktów widokowych na Geirangerfjord jest Ørnesvingen. Znajduje się on na 11 zakręcie prowadzącej zakosami Drogi Orłów. Z tej fantastycznej platformy widokowej rozciąga się zachwycająca panorama Geirangerfjordu, miejscowości Geiranger, wodospadu Siedmiu Sióstr (De syv søstrene) oraz szczytu Dalsnibba. Oprócz widoków, Ørnesvingen ma do zaoferowania również niezwykły wodospad, będący naturalnym prysznicem – woda nie opada z niego kaskadą, a perli się drobnymi kropelkami.

 

 

Ogromnym plusem tej okolicy jest jej surowy, spokojny charakter i świeże, czyste powietrze. Wystarczy po prostu wziąć głęboki oddech i podziwiać zdumiewające, bajkowe widoki.

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


 

 

 

 

 • Adela Jakielaszek

  Tez marzy nam się Norwegia, tylko ze względu na koszty się jeszcze nie zdecydowaliśmy. Mam nadzieje, że kiedyś wyruszymy! Dzięki za wpis. Bardzo piękne miejsca.

 • Niesamowite! Norweskie krajobrazy wyglądają pięknie, może uda mi się odwiedzić kiedyś ten kraj…
  Pozdrawiam
  Ola z Muzycznej Listy

 • Monika Nowak

  Kiedyś na pewno się tam wybiorę, chociaż nie przepadam za zimnem, to jednak Norwegia od zawsze mnie fascynuje. No i te widoki!

 • Wysyłam mojemu lubemu zakochanemu w Norwegii 🙂

 • Maria Kołodziejczyk

  Fantastyczne widoki, które mam nadzieję zobaczyć kiedyś na własne oczy:)

 • Agata Maj Cher

  Hm… przyroda zaiste piękna. Tylko co robią te sztuczne betony wokół niej?

  • Są tylko w miejscach, gdzie dużo turystów. Poza nimi jest zupełnie inaczej. Zresztą to i tak przy drodze 🙂

 • Monika Zawiślak

  Zupełnie nie rozmumiem, dlaczego ja jeszcze tam nie pojechałam…

 • Renata Pawlowska

  Kiedyś na pewno się tam wybiorę 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Kalejdoskop Renaty

 • Byłam tam, ale nie wiedziałam, że nazywa się to Droga Orłów haha 😀 Cudnie tam jest!

 • Takie miejsca trzeba zobaczyć, koniecznie uwzględnić w swoich planach podróżniczych. Przepięknie. 🙂
  Bookendorfina

 • Norwegia to jedna z miejsc , które jest bardzo wysoko na mojej podróżniczej liście! Może uda się ją zobaczyć w tym roku! 🙂

 • Przepięknie! Zrobiłaś mi apetyt na Norwegię! Chciałabym tam pojechać, kto wie może latem się uda.

 • Pingback: Najciekawsze miejsca w okolicy Alesund - My Travel Blog()