MORE OG ROMSDAL,  NORWEGIA,  PODRÓŻE

Złotym Szlakiem – Droga Orłów i Ørnesvingen

 

 

Norwegia jest przepięknym i różnorodnym krajem, pełnym wspaniałych gór, zapierających dech w piersiach fiordów i zniewalających krajobrazów. Jest jednak jedna droga, która w szczególności bogata jest w te niesamowite cuda natury. Droga ta to Złoty Szlak, znany również jako Geiranger-Trollstigen. Jest to jedna z 18 tras ujętych w projekcie Norweskich Narodowych Szlaków Turystycznych. Norwegowie zadbali o to, aby jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić turystom zwiedzanie. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznaczone, a informacje o najbliższych atrakcjach umieszczone są na licznych tablicach, w punktach obsługi turystycznej, na campingach czy w hotelach.

Złoty Szlak

Trasa nazywana Złotym szlakiem to prawdziwa perełka Norwegii. Za każdym zakrętem czekają tu na nas niepowtarzalne i zjawiskowe widoki. Złoty Szlak rozciąga się pomiędzy jeziorem Langvatnet (Strynefjell) i Sogge Bridge (Romsdal). Podkreśla on najbardziej spektakularny krajobraz Norwegii. Na całej trasie o długości 106 km urzekać nas będą niezwykłe polodowcowe doliny, niezliczone ilości wodospadów, oraz niesamowite, szmaragdowe fiordy.

Droga Orłów

Podczas przejazdu tą niezwykłą trasą napotkamy wiele wyjątkowych cudów natury. Jednym z tych, które trzeba zobaczyć na własne oczy obowiązkowo jest z pewnością Droga Orłów. to najbardziej stroma część Złotej Droga, prowadzącej z liczącego raptem 300 mieszkańców miasteczka Geiranger w kierunku miejscowości Eidsdal. Wiedzie ona po zboczach gór wzdłuż wyjątkowo malowniczego fiordu, który nazywany jest klejnotem w koronie fiordów Norwegii – Geirangerfjordu. Droga ta wybudowana została w 1954 roku i składa się z 11 serpentyn prowadzących z poziomu fiordu na wysokość 620 m n.p.m. Miejscami osiąga ona nachylenie 10%!

Ørnesvingen

Z myślą o turystach przygotowano tu kilka punków widokowych. Zdecydowanie najpiękniejszym w naszej opinii ze wszystkich dostępnych po drodze punktów widokowych na Geirangerfjord jest Ørnesvingen. Znajduje się on na 11 zakręcie prowadzącej zakosami Drogi Orłów. Z tej fantastycznej platformy widokowej rozciąga się zachwycająca panorama Geirangerfjordu, miejscowości Geiranger, wodospadu Siedmiu Sióstr oraz szczytu Dalsnibba. Oprócz widoków, Ørnesvingen ma do zaoferowania również niezwykły wodospad, będący naturalnym prysznicem – woda nie opada z niego kaskadą, a perli się drobnymi kropelkami.

 

 

Ogromnym plusem tej okolicy jest jej surowy, spokojny charakter i świeże, czyste powietrze. Wystarczy po prostu wziąć głęboki oddech i podziwiać zdumiewające, bajkowe widoki.

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.