jak dotrzymać postanowień
INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE

Jak dotrzymać postanowień noworocznych

 

 

 

Tradycyjnie Nowy Rok jest idealnym momentem, aby rozpocząć nową fazę swojego życia. To czas, kiedy mamy nadzieję, że otrzymamy więcej motywacji i wytrwałości, do ulepszania siebie. Zbieramy całą naszą siłę woli i mocno wierzymy, że tym razem nam się uda spełnić wszystkie nasze postanowienia. Chociaż na pewno tak samo było też rok temu, 2 lata, 5 i 10. Więc, jak sprawić, aby tym razem udało się wytrwać w postanowieniach? To nie jest tak trudne, jak myślisz – istnieją naprawdę proste sposoby, aby osiągnąć sukces. Trzeba się tylko odpowiednio przygotować.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych

1. Rozpisz cele i ustal priorytety

Każdego roku wyznaczaj sobie kilka celów, ale użyj do tego systemu. Wypisz wszystkie swoje cele – na górze te, na których zależy Ci najbardziej i które musisz absolutnie ukończyć. Niżej wymień te, które są dla Ciebie mniej istotne. Ważne, aby nie było ich zbyt dużo. Niestety nie zmienisz wszystkich aspektów swojego życia naraz, wręcz przeciwnie, możesz stracić motywację, jeśli w kilku z nich polegniesz. Co za dużo to nie zdrowo.

Wypisałeś? To trzymaj tę listę gdzieś widoczną, aby patrzeć na nią codziennie.

2. Bądź realistą

Nie ignoruj rzeczywistości i nie miej zbyt wyolbrzymionych postanowień. Nie wybieraj jako celu przebiegnięcia maratonu, jeśli masz 40 kg nadwagi. Pamiętaj, że zawsze będziesz miał możliwość kontynuować i ewoluować swój cel, ale najpierw bądź realistą. Samo zrzucenie kilogramów będzie lepszym pomysłem.

3. Określ krótkoterminowe cele długoterminowych wyników

Podziel cele na łatwiejsze do zrealizowania części. Jest to chyba najbardziej istotny składnik sukcesu, ponieważ im bardziej rozplanujesz swój cel, tym większą masz szansę, że go osiągniesz. Metoda małych kroków – tutaj przeczytasz o niej więcej – to genialna sprawa, która pomaga nam budować nawyki. Posłużę się raz jeszcze moim przykładem, jest całkiem nie zły, bo kto nie planuje odchudzania z nowym rokiem… Zakładając, że moim planem na ten rok jest zrzucenie 40 kg. W takim razie każdego miesiąca powinnam gubić 3 – 4 kilogramy. Aby to osiągnąć, powinnam zacząć zdrowiej jeść i mieć więcej ruchu. Planuję więc styczeń – do zrzucenia 3 kg. Pierwszy tydzień – jeść zdrowo przez 2 dni, 2 razy iść na 20 – 30 minutowy spacer, drugi tydzień – jeść zdrowo przez 3 dni, 3 razy spacer, trzeciego tygodnia – 4 dni, czwartego – pięć. Od czegoś trzeba zacząć, a ktoś kto rzuci się na głęboką wodę i od razu postanowi codziennie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, szybko się zniechęci. Rozłożenie tego planu, na małe, łatwe do wykonanie kroczki, nie tylko będzie przyjemniejsze, ale również doskonale sprawdzi się podczas budowania nawyków, na które potrzeba około 20 dni.

4. Monitoruj wyniki

Śledzenie swoich postępów jest dobrym sposobem, aby dłużej zachować wytrwałość w realizacji naszych postanowień. Widząc coraz lepsze wyniki i coraz większe postępy, dostaniemy dodatkową dawkę motywacji.

5. Świętuj małe zwycięstwa

Małe nagrody są wspaniałą zachętą do realizacji celu. Możesz nagradzać się po każdym ukończonym mniejszym etapie w drodze do mety. W końcu zasłużyłeś na to. Ale bądź ostrożny i rozważnie wybieraj nagrody. Jeśli się odchudzasz lepszą nagrodą będą zakupy ubrań w mniejszym rozmiarze, niż całe pudełko czekoladek. Upewnij się więc, że nagrody, które wybierzesz, nie podziałają przeciwko osiągnięciu Twojego celu.

6. Akceptuj swoje porażki

Prawdziwy zwycięzca to ten, kto mimo upadku wstaje i idzie dalej. Wiedz, że w niektórych momentach poślizg jest prawie nieunikniony, ale nie wolno ci zrobić z niego wymówki do rezygnacji. Wytrwałość jest kluczem do sukcesu. Pamiętaj jak wiele już osiągnąłeś i bądź z tego dumny. Dziś Ci nie wyszło? Nie szkodzi, w końcu praktycznie każdy w drodze do celu przechodził przez porażki. A jutro też jest dzień i wszystko można zacząć od nowa!

 

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tymi wskazówkami, zmienicie podejście do waszych noworocznych postanowień. Wasze szczęście warte jest odrobiny wysiłku. Wierzę, że uda wam się osiągnąć wszystko, o czym marzycie. Życzę wam więc dużo wytrwałości, motywacji, niewielu porażek i oczywiście mnóstwo szczęścia w Nowy Roku!

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.